Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ljud från datorn -> tv

Skapad av nax, 2010-08-27 15:38 i Elektronik & teknik

5 304
7 inlägg
0 poäng
nax
Visningsbild
P 33 Norrköping Hjälte 2 889 inlägg
0
Yo.

Har en RCA kabel som man tydligen ska kunna koppla in i datorn och in i TV för att lyssna på musik från datorn till TV'n.

Grejen är dock att absolut ingenting händer.. Det finns rätt många "kontakter" bakom Tv'n som sladdarna passar i..

Det är en röd och en vit sladd, vilket brukar vara Left / right (?)

Jag har ingen aning vad det är för Tv vi har men det är en samsung Plasma tv. ^_^


Så frågan är, vet någon vart jag ska koppla in sladdarna? Och måste jag göra något på datorn för att skiten ska funka?

Har aldrig gjort detta så all hjälp uppskattas.


Anus i en påse

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

audio86hifi
Visningsbild
P 38 Kristianstad Hjälte 2 779 inlägg
0

Svar till NaX [Gå till post]:
Du ska koppla in ljudkablen i ljud-ingången på TVn,det brukar va en röd och en vit RCA-kontakt.

nax
Visningsbild
P 33 Norrköping Hjälte 2 889 inlägg
Trådskapare
0

Svar till audio86hifi [Gå till post]:
Vet du om det står något speciellt på uttagen på Tv'n? För finns fler än en röd och vit kontakt som sitter brevid varandra :P


Har en Röd och vit component In kontakt och en Audio Out röd och vit kontakt, vet du vilken utav dom det ska vara? :P

Anus i en påse

audio86hifi
Visningsbild
P 38 Kristianstad Hjälte 2 779 inlägg
0

Svar till NaX [Gå till post]:
Det brukar stå "audio in" eller liknande el aux in.


nax
Visningsbild
P 33 Norrköping Hjälte 2 889 inlägg
Trådskapare
0

Svar till audio86hifi [Gå till post]:
Ska kolla upp det.

Anus i en påse

nax
Visningsbild
P 33 Norrköping Hjälte 2 889 inlägg
Trådskapare
0
Nu har jag försökt som fan och får inte till det, Grejen är att jag har sex portar bakom datorn.

Grön
Svart
Blå
Lila
Ljusbå
Gul

Och på TV'n har jag 3 kontakter på sidan av TV'n där det står AV in, en gul / röd / vit.

Har också flera portar bakom TV'n

Det finns en som heter Audio Out som har en vit och en röd kontakt, finns något som heter Componet In som har två audio portar (höger / vänster) Och 3 andra portar som det står PR , PB och Y


Jag har testat istortsätt alla portar som finns utan någon framgång.. Om någon kunde vara snäll att förklara vart i datorn jag ska koppla in skiten och vart i TV'n. Även om om jag måste göra något på TV'n och/eller datorn.


Help meh :<

Tillägg av NaX 2010-08-30 13:57

Forum image


Där är min burks portar

Anus i en påse

audio86hifi
Visningsbild
P 38 Kristianstad Hjälte 2 779 inlägg
0

Svar till NaX [Gå till post]:
Audio in på TVn och line out på datorn(en grön kontakt tror jag)
Ta ljudingången som är vid sidan av TVn eller på baksidan precis vid komponentvidokontakterna (röd,grön,blå)+ röd å vit för ljudet.


Forum » Fritid » Elektronik & teknik » Ljud från datorn -> tv

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons