Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Det här med skolan!

Skapad av Borttagen, 2010-09-06 10:02 i Skola & Jobb

2 126
12 inlägg
0 poäng
Orange
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
0
Aa nu är det såhär att allt upprepar sig för mig igen.
Sitter hemma här och påstår mig vara sjuk fast jag egentligen inte pallar skolan ur social synvinkel. Måste seriöst ha social fobi.. är förmodligen också trygghets narkoman! Skolan ligger dessutom mitt i centrala centrum, mycket folk, mycket ljud.

2 år i rad (är inne på 3e nu) så har jag hoppat av årskurs 1 gymnasiet pga att jag aldrig kommer i kontakt med nån ordentligt, de första dagarna pratar jag med folk osv men sen tynar det bort när väl alla börjar känna varandra. Då helt plötsligt känner jag mig illa till mods och sitter knäpptyst på lektionerna utan talan - kommer liksom inte på nåt mer att säga.

SVAGT! JAG VET. Hur fan ska jag lösa detta nu när detta dilemma äventyrar min hela framtid?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Myssen
Visningsbild
P 31 Bromma Hjälte 5 291 inlägg
0

Svar till Orange [Gå till post]:

Jag har precis samma problem. I januari tog jag en paus. Börjar lite smått skolan med 3 dagar i veckan bara trä så jag slipper mina gamla klasskamrater. Ska sedan ut och göra klart min utbildning som lärling. Kanske det är nåt för dig?

"Boo-fucking-hoo. Tänker inte tycka synd om dig, din lilla elaking." (ಥ﹏ಥ)

Orange
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Myssen [Gå till post]:
Okej, ja kanske. Men gick lärling första året och fick sluta på grund av för dåligt engagemang och för hög frånvaro. Om jag bara skulle hitta nåt yrke som intresserar mig att gå lärling på, så.

Orange
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0
Ungefär såhär, fast inte riktigt lika allvarligt: http://www.selektivmutism.se/omsm.html

Det är just när hela klassen är samlad jag inte kan få ur mig nåt, fan ta mig.
Lagom
Visningsbild
P 33 Hjälte 4 678 inlägg
0

Svar till Orange [Gå till post]:
Gå i terapi, skaffa mediciner så att du ger dig mer tid (+ att dom flesta medicinerna mot just social fobi är väldigt roliga.).

Beroende på hur bra du kan prestera i skolan: Hitta något som inte är så påfrestande, om du är dålig på matte ska du t.ex. inte gå något naturvetenskapligt, är du dålig på att läsa och vara generellt korkad ska du inte gå exempelvis samhäll.

Du kan även prata med din rektor, syo och mentor om dina problem så kanske ni kan lägga upp schemat för att minska eventuell kontakt med andra människor.

Och om allt annat brister: http://www.korr.se


Banan.

TheMentalBitch
Visningsbild
F 33 Hjälte 1 455 inlägg
0
Ryck upp dig och tänk att du inte kan sitta inne hela livet!

JUST DOING MY CATWALK

Orange
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Lagom [Gå till post]:
Ja jag måste fixa mitt sociala problem först och främst så att jag kan gå i skolan normalt. Du/ni anar inte hur irriterande det är att VILJA plugga men när man väl är där så går det bara inte. Iaf inte i längden.
Mm jag har funderat på hemundervisning men hur skulle det bli sen när man ska bege sig ut i arbetslivet? Ännu värre.




Svar till TheMentalBitch [Gå till post]:
Ye har det i tankarna varje dag, jag gör ju inte precis såhär för att jag tycker det är roligare att gå hemma.


Lagom
Visningsbild
P 33 Hjälte 4 678 inlägg
0

Svar till Orange [Gå till post]:
Därav själva grejen med terapi.

Mjodå, förra året så fixade jag distansundervisning från mitt gymnasium för att jag inte orkade med andra människor var man än gick, så jag åkte dit lite då och då och skrev prov, funkade skitbra.

Jag antar att du är 18-19 nu och då man inte kan byta gymnasium när man fyller 20 så rekommenderar jag dig att söka till ett annat nu och GÅ I TERAPI, terapin innebär att du kommer få träffa andra människor och du kommer även förhoppningsvis vara mer beredd på folkmassor när du kommer möta dylika.

Annars så har du ju alltid alternativet att stå ut med det tills du vänjer dig, men jag antar att det inte räknas som ett reellt alternativ för dig?

Banan.

Orange
Visningsbild
Hjälte 11 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Lagom [Gå till post]:
Ah ok. Gick du i terapi? Isf hur länge och hur fungerade det? Ett möte varje eftermiddag?

Ang. det med att byta gymnasium så väntar jag nog nån månad och ser om jag förhoppningsvis anpassat mig tills dess, annars blir det nog hemundervisning :P

Lagom
Visningsbild
P 33 Hjälte 4 678 inlägg
0

Svar till Orange [Gå till post]:

Jag gick i terapi i några veckor två möten i veckan men det hjälpte inte mig så jag slutade, men mitt problem låg inte så mycket i rädsla för andra människor som i att jag verkligen inte tycker om korkade människor.

Sen beror det mycket på terapistilen också, om dom ville fixa min något narcissistiska sida borde dom ha slängt en psykoanalytiker på mig och inte ett KBT äckel.

Jao, antagningarna är väl ändå stängda antar jag så det blir nog till att vänta när du väl vill byta skola.


Banan.

TheMentalBitch
Visningsbild
F 33 Hjälte 1 455 inlägg
0
Svar till Orange [Gå till post]:
Du måste typ tvinga dig själv! Hota dig själv att du inte får sitta vid datan eller något annat som du vill göra. :)



Tillägg av TheMentalBitch 2010-09-06 13:24

Vilken skola går du i btw?

JUST DOING MY CATWALK

Xinaro
Visningsbild
Hjälte 57 inlägg
0
"Mm jag har funderat på hemundervisning men hur skulle det bli sen när man ska bege sig ut i arbetslivet? Ännu värre."

Från min erfarenhet så är arbetslivet lättare än vad skolan var när det gäller det sociala. På en arbetsplats är folk mycket mer mogna och lättare att prata med. Dessutom så sitter du oftast inte i samma rum med cirka 25 andra människor på en arbetsplats, som man gör i skolan.

Forum » Livet » Skola & Jobb » Det här med skolan!

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons