Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ett till lätt matteproblem

Skapad av Borttagen, 2010-09-16 19:15 i Naturvetenskap

3 808
34 inlägg
-1 poäng
zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
-1
Här är ett till lätt matteproblem från min lillbroders mattebok:

Sofia och hennes fem kompisar köper 8,4 hg lösviktsgodis för 6,90 kr/kg och 15 burkar läsk för 9,50 st. Hur mycket ska var och en betala om de delar lika?

Han går i sjuan. Man kan tycka att de borde ha mer avancerade uppgifter, eller hur?



Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

hutcherson
Visningsbild
F 30 Hjälte 6 138 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Ja precis.

Var det nå mer du ville?

I'm practically floating in English.

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Fix [Gå till post]:
Svara om du kan

hutcherson
Visningsbild
F 30 Hjälte 6 138 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Varför?

Du tycker ju det är lätt.

I'm practically floating in English.

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Fix [Gå till post]:
Du behöver inte svara om du inte vill. men det var det som var meningen med tråden

hutcherson
Visningsbild
F 30 Hjälte 6 138 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Jag kan HJÄLPA dig, om du först och främst erkänner att det är DU som inte förstår ditt EGET matteproblem.


I'm practically floating in English.

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0
Varför är matteboken kommunist?

Ja, jag är smått psykopat

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Fix [Gå till post]:
Det är inte MITT problem! Det är min broders som jag har sagt. Jag har redan postat två såna här trådar och då har dem som velat svara svarat och dem inte velat har lämnat tråden. det är så ett forum funkar!

anna_p
Visningsbild
F 32 Hjälte 150 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Varför klagar du på att det är för lätta uppgifter men sen vill du ha hjälp med dem?
Herregud.


OnT: Svaret är (6.90 x 0.84 + 15 x 9.5) /2 = 74.148

Dvs 74 kronor var.
Troberg
Visningsbild
P 32 Ljusterö Hjälte 602 inlägg
0
8,4 hg lösviktsgodis för 6,90 kr/kg

jäklar vad billigt godis! ;o

I´m the ruler of the Bunnies!

hutcherson
Visningsbild
F 30 Hjälte 6 138 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Vafan ska du ha hjälp för då?
Du påstår att det är så lätt men du kan inte lösa det själv?

I'm practically floating in English.

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till anna_p [Gå till post]:
HERREGUD! Jag vet svaret! Det är på skoj! Jag har postat såna här frågor förut och då har folk fattat!

Heh
Visningsbild
P 29 Hjälte 437 inlägg
0
lal,det är säkert ditt eget matte tal du har problem med ;)

Ingen status

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Troberg [Gå till post]:
Inte så billigt

anna_p
Visningsbild
F 32 Hjälte 150 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Men kul skämt? Lägg ner dessa sk*t-trådar isåfall!

Phille
Visningsbild
P 34 Malmö Hjälte 574 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Många i sjuan lär tycka att det är svårt. Själv saknar man tal som är på den nivån :P

csols
Visningsbild
P 29 Hjälte 2 524 inlägg
0
Svar till zykloon [Gå till post]:
(((8,4*0,69)+(15*9,5))/6)kr/st = (((5,796)+(142,5))/6)kr/st = (148,296/6)kr/st = (24,716) kr/st ~ 25 kr/ per person.

Menar du 6,9kr/hg så blir det dyrare :(

(((8,4*6,9)+(15*9,5))/6)kr/st = (((57,96)+(142,5))/6)kr/st =
(200,46/6)kr/st = (33,41)kr/st ~ 33,50 kr/ per person (33 kr/per person eg. eftersom 50-öringen är borta) :(



Tillägg av csols 2010-09-16 19:38

Yeah, är det ett matteproblem så är det lätt. Är det ett mattetal så är det väl... ja, det är väl fortfarande lätt då..? :(

Herp

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till csols [Gå till post]:
Tack... den här killen fattar

Isaxon
Visningsbild
F Örnsköldsvik Hjälte 463 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
Haha, exakt det där talet har vi haft i vår mattebok. Jag går i 8an.

Ingen dör oskuld. Livet knullar oss alla.

anntonia
Visningsbild
F 29 Nässjö Hjälte 82 inlägg
0
är de någon som kan hjälpa mej med min matte uppgift?^^^^^^

en bil kör med hastigheten 90km/h hur långt hinner man på

a 2,5 h b en kvart c 200 min


står för att jag inte fattar^^

:)

csols
Visningsbild
P 29 Hjälte 2 524 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
/Awesomeness is the keyword to success! :D

Herp

Phille
Visningsbild
P 34 Malmö Hjälte 574 inlägg
0

Svar till anntonia [Gå till post]:
a: 90*2.5 = 225 km

b: 90*0.25 = 22.5 km

c: 200 min = 3 h och 20 min

3*90 + (1/3)* 90 = 300 km

csols
Visningsbild
P 29 Hjälte 2 524 inlägg
0
Svar till anntonia [Gå till post]:
Använd formeln svt ( Forum image ) för att få fram svaret.

Hastigheten = 90km/h (1,5km/min)
Sträckan = Okänd.
Tiden = a) 2,5h (150min), b) 15min, c) 200min

Då får vi fram följande svar:
a) (1,5 * 150) km på 150min = 225 km/150min. (22,5 mil).
b) (1,5 * 15) km på 15 min = 22,5 km/15min. (2,25 mil).
c) (1,5 * 200) km på 200min = 300 km/200min. (30 mil).

Ehm, borde kanske tillägga att svt-formeln borde sitta vid femton års ålder...


Hehe, hoppas att det är rätt btw ;p

Tillägg av csols 2010-09-16 20:01

Awsume, jag verkar ha haft rätt! :P

Herp

anntonia
Visningsbild
F 29 Nässjö Hjälte 82 inlägg
0

Svar till Phille [Gå till post]:
tack:D

:)

anntonia
Visningsbild
F 29 Nässjö Hjälte 82 inlägg
0

Svar till csols [Gå till post]:
hahahha , ah men vi har repition så jag kom inte ihåg hur man gjorde^^

:)

Tjenareee
Visningsbild
P 31 Hjälte 778 inlägg
0

Svar till anntonia [Gå till post]:
a 225km
b 22,5km
c 300km ?

Ingen status

Troberg
Visningsbild
P 32 Ljusterö Hjälte 602 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
7kr/kg? jo det är billigt då vanligtvis är det 7kr/hg

I´m the ruler of the Bunnies!

zykloon
Visningsbild
Hjälte 50 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Troberg [Gå till post]:
Det har du rätt i. Menade 6,9 hg

Troberg
Visningsbild
P 32 Ljusterö Hjälte 602 inlägg
0

Svar till zykloon [Gå till post]:
haha tänkte väl^^

I´m the ruler of the Bunnies!

Troberg
Visningsbild
P 32 Ljusterö Hjälte 602 inlägg
0
Svar till anna_p [Gå till post]:
Nu vart jag lite fundersam på din lösning. De är 6pers som ska dela på 8,4 * 6,9 = 57,96kr för godiset och 15 * 9,5 = 142,5kr för läsken. 57,96 + 142,5 = 200,46/6 = 33,41kr. Dvs de ska betala 33kr och 50öre var. Förstår inte hur du kunde få upp det så mycket, haha.

Det jag dessutom tycker är kul är att du klagar på Zykloon när du själv räknar fel^^



Tillägg av Troberg 2010-09-16 20:12

Missade att någon redan skrivit rätt svar men rätt kul ändå, haha

I´m the ruler of the Bunnies!


Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Ett till lätt matteproblem

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

2 utloggade

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons