Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Gör min no-läxa!

Skapad av Borttagen, 2010-09-27 19:31 i Naturvetenskap

5 504
17 inlägg
0 poäng
Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
0
Hej, som jag har angett i rubriken, så behöver jag hjälp med min NO-läxa.

Laborationen vi har gjort i skolan var att:
vi hade kalkvatten och gasol i en E-kolv och höll en bägare över den, sedan tände vi en tändsticka över kolven. Kalkvattnet blev grumligt och det blev immigt i bägaren.

Vi fick några frågor angående laborationen och en lyder:
"Vid en förbränning krävs förutom bränsle även syre. Tänk efter vad som använts och vad som har bildats och skriv en reaktionsformel för förbränningen (både med ord och med kemiska tecken)".

Nu är det såhär, att jag inte har en jefla aning om vad som har bildats, eller hur det har bildats, så jag undrar om det finns någon vänlig själ som kan hjälpa mig med detta? Uppgiften är till imorgon, så det är bråttom!

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Java
Visningsbild
30 Mölnlycke Hjälte 3 921 inlägg
0

Svar till Pierre [Gå till post]:
Hejsan Pierre Bieber, kanske dags att hänga med på lektionerna nu?

Ingen status

Christofferz
Visningsbild
P 32 Haninge Hjälte 4 390 inlägg
0
Varför hade ni gasol i e-kolven? :S

Ja, jag är smått psykopat

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Java [Gå till post]:
Hej, Herr/Fröken "16-årig-oskuld-som-tar-ut-sin-ilska-över-sin-senanlända-pubertet-på-personer-han-inte-känner-på-internet", jag uppskattar ditt irrelevanta inlägg, det känns givande.


Svar till Hamsterpie [Gå till post]:
Avlid.



Svar till Christofferz [Gå till post]:
Vet inte, jag går i musikklass, så jag har inte varit med på lektionerna innan laborationen.



Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Du missade delen om att jag inte har fått någon information om detta eftersom jag går i musikklass? NO-läraren har inte sagt något om läxan till mig, fick reda på det av en kompis idag.

Du - med sunt förnuft - som använder infinitiv istället för presens i samma mening som du kallar mig inkompetent (känns en aning paradoxalt), vet du hur man listar ut svaret på uppgiften?

Kapauw
Visningsbild
P 30 Östhammar Hjälte 545 inlägg
0
Svar till Pierre [Gå till post]:
NO-läraren har inte sagt något om läxan till mig

Det ärdin uppgift att ta reda på läxor och prov om du vart borta.

110% idioti

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kapauw [Gå till post]:
Okej, istället för att klandra mig för att jag inte tar reda på vad jag har för läxa på helger (stundtals har jag ett liv) när jag har fullt upp med rep och spelningar, kan ni inte bara hjälpa mig med uppgiften?

Ja, jag missade att fråga om läxan, vad ska jag göra åt det nu? Spola tillbaka tiden, eller be om hjälp?


Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
0
Svar till Pierre [Gå till post]:

Nejdå, den delen läste jag fullt ut, förstod och behandlade med sunt förnuft, fast utelämnade dock informationen från den då det var irrelevant.

Jag vet hur man listar ut uppgiften, man läser i det i böcker, kanske söker om det på internet eller dylikt. Fråga kompisar är också ett alternativ.

Att fråga om hjälp på forum, i synnerhet ett forum som Hamsterpaj är bara dumt. Att rätta folks skrift är ännu dummare, särskilt när man själv lägger hop en massa ord med bindestreck för att göra ett förmodligen inkorrekt bedömande av en person som man nästan inte har någon information om alls.



Tillägg av Welx 2010-09-27 20:09

Svar till Pierre [Gå till post]:
Så att istället för att klandra dig från att du inte gjort din uppgift som du frågar om hjälp om, ska vi göra den åt dig?
Åh nej. Du har allt fått det om bakfoten.
Folk som du förtjänar inte betyg, vare sig du har dina häftiga rep/spelningar med dina 7 instrument.
Du får allt skylla dig själv, ta smällen och inte tro att andra hjälper dig ifrån det.


Ingen status

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Du tror inte att jag har testat allt det som du nämner och ser en sista utväg i att fråga om hjälp på ett forum fullt av dryga idioter?

Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
0

Svar till Pierre [Gå till post]:
Nej, inkompetent som du är och frågar här, bland annat skriver "Gör min no-läxa!", som om du ger oss order att göra den istället för att fråga om hjälp eller ledtrådar till det, så tror jag inte du har det.

Förövrigt är Hamsterpajs forum inte fullt av dryga idioter.
Det innehåller en, vid namn "Pierre".

Ingen status

Mongomogulen
Visningsbild
P 32 Ekerö Hjälte 1 547 inlägg
0
Vad jobbigt att inte kunna göra sina busenkla NO-läxa på grund av all den enorma tid som måste ödslas på rep och spelningar :( Lider med dig grabben, inte lätt att vara rockstar.

Wash the crosses of your hands!

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Welx [Gå till post]:
För att min rubrik var fullt seriös?
Brännande förolämpning, förresten.

Welx
Visningsbild
P 29 Hjälte 1 447 inlägg
0
Svar till Pierre [Gå till post]:

Fråga inte mig om din rubrik var fullt seriös, du skapade den.

Hm, nja, brännande förolämpning vet jag inte. Men om du nu tog illa upp för det så.. antar väl att den var det.

Ingen status

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Welx [Gå till post]:
Varför bryr du dig ö.h.t?
Du har aldrig varit i en situation där du har slarvat med läxan i hela ditt liv?

Pierre
Visningsbild
P 27 Hjälte 55 inlägg
Trådskapare
0
Kan någon OV låsa tråden medan jag tar bort mitt konto?

Forum » Samhälle & vetenskap » Naturvetenskap » Gör min no-läxa!

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons