Sitter hos pappa på en Windows 7 Home Premium
Modellen är en: Asus X5DCseries (står på den, finns väl nogrannare modell någonstans om jag letar lite)
Och det är en laptop.
Datorn är inte snabb, utan är en "surfdator", men som win7 ska - så har den alltid startat snabbt.
Men nu har windows lyckats igen, windows update har laddat ner 12 uppdateringar, och installerar dem vid varje avstängning av datorn.
Sedan när datorn startar igen så lägger den till massor av data i registret och kommer till Windows 7 blåa bakgrund där det står att den konfiguerar uppdateringar..
Efter ett tag står att uppdateringarna inte gick att installera, och att de tas bort.
Därefter startar datorn om igen, och efter lite tänkande är man inne i Windows.
Men nästa gång man ska stänga av vill den installera uppdateringar igen.
Jag var inne i "hantera" och kollade lite loggar. Under program finns många "information" från windows error reporting, och ett "Fel"
Det gick inte att extrahera tredjepartsrotlista från autouppdaterings-CAB-filen vid: < http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/v3/static/trustedr/en/authrootstl.cab>. Fel: Ett nödvändigt certifikat är inte inom sin giltighetstid när det verifieras mot den aktuella systemklockan eller tidsstämpeln i den signerade filen.
Någon som vill chansa vad som är fel?
Själv så chansade jag på BIOS-klockan, men jag kommer inte åt den, av det jag har läst mig till kommer man endast åt bios från en skiva som följde med, vi har skivan, men vill man bryta förpackningen? Jag orkar inte läsa en massa garanti-regler osv.
Så jag vill vara lite mera säker först
Tack för hjälp
//M
Tillägg av Mattedatten 2010-10-19 16:46
Woo!
Jag kom in i BIOS, tack joi, efter flera försök lyckades jag genom att "spamma" F2 genom hela uppstarten.
Men klockan går rätt - vad kan det då vara?
Woo!
Jag kom in i BIOS, tack joi, efter flera försök lyckades jag genom att "spamma" F2 genom hela uppstarten.
Men klockan går rätt - vad kan det då vara?
//M