Tycker du att andra inte ska säga till dig vad som är snyggt och vad som inte är det?
Önskar du att det fanns en möjlighet för dig att för bara en enda dag få visa att du gillar de där klädesplaggen som du gömmer längst bak i garderoben för att du är rädd vad andra ska tycka, och bara har på dig när du är alldeles ensam?
Gillar du helt enkelt att sticka ut lite grand?
Nu har du chansen att göra något åt allt det där! Den 5 november 2010, alltså på fredag om tre veckor är det dags för International Suit Down Day! Ni har förmodligen hört talas om International Suit Up Day, som går ut på att man ska ha kostym på sig hela dagen - det här är motsatsen. Hela dagen ska ni gå omkring i klädesplagg ni verkligen gillar, men normalt inte använder på grund av vad andra inte tycker.
Det kan vara vad som helst:
- En flanellpyjamas
- en morgonrock
- mjukiskläder
- en träningsoverall
- en struthätta (som är väldigt, väldigt häftigt)
- inga kläder alls.
Det viktiga är inte exakt vad du har på dig, det viktiga är att det är något du tycker om att ha på dig, men normalt inte använder i skolan/på jobbet på grund av vad folk skulle tänka.
Låter det som något du skulle vilja vara med på? Det är klart att det gör, det var en retorisk fråga!
"Men, hur gör jag för att visa världen att jag vill vara med och sprida budskapet om den här dagen till hela världen då?"
Det är enkelt! Först gillar du sidan på Facebook ( http://www.facebook.com/pages/International-Suit-Down-Day/163897750294855) och bjuder in alla dina vänner, sedan anmäler du intresse till eventet ( http://www.facebook.com/event.php?eid=159747250723264) och bjuder in alla du känner även till det?
Klart som korvspad? Naturligtvis!
Skulle det av någon anledning inte vara det kan du ställa frågor antingen här eller på Facebooksidan.
Ingen status