Tjenare! Lyckats köra fast på ett tal när ja plugga till provet o undrar om ja skulle kunna få lite hjälp med det :P Here it goes:
"En stor tärning kostar 2kr mer än en liten. Vad kostar en liten tärning då 5 stora kostar lika mycket som 7 små tärningar?"
Och så ska man lyckas göra någon sorts ekvation på det där och "redovisa" med den hur man löst det, klurat på den där ett bra tag nu :/ Hjälp!
Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!