Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

När gick din se sönder?

Skapad av Borttagen, 2010-10-24 02:41 i Mellan Himmel och Jord

1 679
48 inlägg
0 poäng
iknor
Visningsbild
P 36 Älvsjö Hjälte 3 065 inlägg
0

Poll

106 röster - Direktlänk

När gick din SE sönder första gången?

En kompis hävdar att alla som han har pratat med (som äger en Sony Ericsson) har behövt lämna in sin mobil på lagning inom väldigt kort tid. Jag har haft min i 1,5 år och den har aldrig gått sönder och jag har inte hört något om att SE ska gå sönder hela tiden. När gick din SE sönder?

När gick din SE sönder första gången?

Det är ingen orm, det är en ödla

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Den hamna i tvättmaskinen... :(

iknor
Visningsbild
P 36 Älvsjö Hjälte 3 065 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Så då var det inte deras fel alltså? xD

Det är ingen orm, det är en ödla

ChuckNorris
Visningsbild
Stockholm Hjälte 415 inlägg
0
Den har fungerat galant och har aldrig behövt lämna in den. Har haft den i typ 4år ;<

pew pew lazerbeams

Kae
Visningsbild
P 33 Västra Frölunda Hjälte 6 659 inlägg
0
Har aldrig behövt lämna in en mobil någonsin. Bara man har lite folkvett och inte spyr på dem så håller mobiler faktiskt.
Vorb
Visningsbild
P 33 Hallstahammar Hjälte 2 946 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Den tidigare mobilen jag hade var en Sony Ericsson och den hade jag i typ 3 år och den fungerade skitbra under hela den tiden.
Köpte en HTC för typ 2 månader sen och den har gått sönder nu :(

En gås och två älgar

Loparn
Visningsbild
P 36 Stockholm Hjälte 290 inlägg
0
Min första gick sönder efter två och ett halvt år.

Jag fick pengarna tillbaka på reklamation och köpte en ny(korkade affär som inte gav mig en ny mobil direkt, nu fick jag ju förnyad garanti) Min andra mobil säckade på två månader.

När jag haft den inne tre gånger och krävde byte eller hävt köp blir butikskillen stollig, skäller ut mig skrikande för att jag inte vill ge mobilen ytterligare försök (Av de då 6 månader jag ägt den har den reparerats under minst 3). Han ringer sin butikschef och köpet blir hävt.

Jag köpte en ny mobil i en annan affär och den har hållit ett halvår.

Ingen status

Nobodywashere
Visningsbild
P 34 Lilla Edet Hjälte 12 872 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
mina Sony Ericsson har aldrig gått sönder, bara tappat två st däremot :(

Roses are red and violets are blue, one day we'll cruise down Blood Gulch avenue, it's red versus red and blue versus blue.

morphman86
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 6 450 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Vad sägs om att den var fel från början?
Den senaste Ericssonen jag ägde levererades med ett inbyggt fel som gjorde att lättaste beröringen på ett speciellt ställe nära micken fick den att stänga av sig.
Jag lämnade in den på reparation, men de sa att de inte kunde hitta något fel. Jag demonstrerade felet för personen i kassan i butiken där den köptes, hon tog in den igen och gav mig en ny av samma modell... Samma problem där!
Telenor (som jag fick mobilen av i samband med abonnemangstecknandet) ville inte byta ut den mot en annan modell, så jag fick leva med en telefon som stängde av sig i 18 månader innan jag fick byta ut den.

Aldrig mera Ericsson!

One pill makes you larger, one pill makes you small, but the pills that mother gave you don't do nothing at all

iknor
Visningsbild
P 36 Älvsjö Hjälte 3 065 inlägg
Trådskapare
0

Svar till morphman86 [Gå till post]:
Kontaktade du aldrig ericsson?

Det är ingen orm, det är en ödla

morphman86
Visningsbild
P 38 Göteborg Hjälte 6 450 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Det var ju Ericsson som gjorde reparationen och de fick rapport från butiken när jag bytte ut och senare när jag meddelade felet på den andra också. De svarade med att det var beklagligt men inget de kunde göra något åt.

One pill makes you larger, one pill makes you small, but the pills that mother gave you don't do nothing at all

LaDesten
Visningsbild
P 34 Älvdalen Hjälte 3 173 inlägg
0
Har haft min K810 i 2½ år nu, aldrig behövt lämna in den. Och innan den hade jag en K750 i 3 år, som tyvärr dog av en vattenskada efter att jag rustat omkring i snön.
MEN den återupplivades ett tag när den legat och torkat i 2 år i min garderob! Sen efter en månad sa den tack och gonatt för gott :(

Ingen plockar en maskros och ger åt sin vän~

jahaokej
Visningsbild
F 32 Göteborg Hjälte 2 038 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Inom tre månader så fick jag skicka in den. Vägrade läsa simkortet

Big boobs doesn't count if youre fat

dreammaster
Visningsbild
P 35 Sollentuna Hjälte 3 534 inlägg
0
min förra sony ericsson funkar fortfarande. den är säkert 5-6 år nu. den jag har nu är drygt ett år. kanske ett och ett halvt. har börjat bete sig lite konstigt. menyerna läser lite skumt. troligen nått mjukvaruproblem så jag lär nog inte behöva skicka in den heller. har alltid haft sony ericsson eftersom dom håller. har haft total 4 och ingen har gått sönder.

Whisky Sour - 5 cl Jim Beam, 3 cl citronjuice, 3 cl sockerlag, några droppar angostura, äggvita. Skaka, NJUT!

MandarinaDuck
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 2 370 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Min låg i en halvmeter ner i en snödriva 3 veckor förra vintern, den fungerar utmärkt.

Men ett medvetande står över alla, det är drömmarens; för det finns inga hemligheter, ingen konsekvens, inga skrupler, ingen lag

Jolls
Visningsbild
30 Hjälte 3 182 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Jag har tre stycken, varav ingen har gått sönder.


Sodium Hypobromite

R3YKA
Visningsbild
F 29 Kalmar Hjälte 894 inlägg
0
Svar till iknor [Gå till post]:
Jag tappade den i marken... Höhö.



Tillägg av R3YKA 2010-10-24 08:58

Fast iofs, min andra mobil bara slutade fungera efter 3 månader!
När man startar mobilen står det ju;
Sony Ericsson.

Så stod det hela tiden. Men den startades aldrig.
Ca. 3 månader

http://ask.fm/sannnsi

_Ozzy_
Visningsbild
P 35 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Alla telefoner går sönder, oavsett tillverkare eller model. Jag har använt SE väldigt många år, och min Vivaz är den första som jag har fått lämna in på lagning....

Visst, folk kan klaga på SE hur mycket dom vill, men finns de verkligen någon tillverkare som går sönder mer än dom? Jag tror ärligt talat inte de =)

Jag hette tidigare _Ozy_

HemligJaevel
Visningsbild
P 32 Hjälte 3 056 inlägg
0
Det enda som började krångla först och inte var självförvållat var kontakten till laddaren och sånt.

Annars var den helt okej!

Legal gravskändare.

Suomipoika
Visningsbild
P 30 Rönninge Hjälte 2 732 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Har haft två stycken SE, båda har klarat sig över ett och ett halvt år =)!

Vill Du bli min 1000 besökare? | 95' och 11', år att vara stolt över :'D

audio86hifi
Visningsbild
P 38 Kristianstad Hjälte 2 779 inlägg
0
Har haft tre SE-mobiler och den senaste klarade sig inte mer än 2 år.
Nu är den typ hjärndöd.

Tillägg av audio86hifi 2010-10-24 09:42

Woooohooooo!!!!!!! Jag är stammis. :D

Sessica
Visningsbild
F 31 Hjälte 4 365 inlägg
0

Svar till _Ozzy_ [Gå till post]:
usch vivaz


Har aldrig haft något förutom SE och alla har fungerat jättebra! Har bara bytt mobil för jag är ghey och gillar nyaste modellen.
Min favorit lämnade dock världen efter två år. Pga någon trampade på den på en fest så skärmen sprack :(((

Nu har jag en äcklig vivaz. Den har inte gått sönder...än. Men jag bara väntar.

Men någonting kommer alltid i mellan och någon slutar alltid älska först

whutzor
Visningsbild
P 29 Hjälte 198 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
haha ja hade min se i 3,5 år :P ja kastade runt den och så en den var JÄVLIGT tålig :D slutet var dock att jag tappade den i en sten trappa på 15 meter och så släckte skärmen men den gick att ringa om du visste exakt vad du skulle trycka på :) (k700i)

Tihihihihi

Skinksallad
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 7 479 inlägg
0
Jag har inte haft någon SE mobil sedan färgskärm var nytt och hett men jag har folk i min familj och kompisar vars SE mobiler går sönder, jag tror inte att någon jag känner har haft en det senaste som hållt i mer än 2år...

Sök sök sök uwc.se

TrolleriTrixz
Visningsbild
P Hjälte 222 inlägg
0
Min polare hade en väldigt tålig mobil från nokia för ett tag sedan en gång när han fick psykbryt och drog den allt vad han palla i en sten mur funkade den precis lika bra som innan med endast ett par repor på skärmen och en på batteriluckan

Ingen status

diamondmaster93
Visningsbild
P 31 Västra Frölunda Hjälte 470 inlägg
0
Min SE fungerade perfekt tills jag tappade bort den. Nokia å andra sidan gick sönder ganska fort.
Tyranitar
Visningsbild
P Hjälte 849 inlägg
0
Svar till iknor [Gå till post]:
Min fungerar precis lika bra efter 4½ år, funderar ändå på att köpa en IPhone eftersom att den börjar bli lite gammal nu :D

Cia
Visningsbild
F 31 Uppsala Hjälte 3 879 inlägg
0
Köpte begagnad ettårig z770i. Hade den i ett och ett halvt år. Den glappade som fan i luckan i slutet och var allmänt seg, men den var ju fortfarande funktionsduglig.

Hon den där med bitcharmén och death note-bilden.

progg_grogg
Visningsbild
P 33 Kristianstad Hjälte 2 921 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Den gick sönder precis för några minuter sedan. Tog upp mobilen och displayen var bara helt vit. testade ta ur och i batteriet och som kortet och allt men ingen skillnad.

Den här muppen är för tråkig för att skriva en rolig status.

Atticus
Visningsbild
P 31 Floda Hjälte 719 inlägg
0

Svar till iknor [Gå till post]:
Har haft fyra olika sony ericsson mobiler, ingen av dem har gått sönder


Forum » Mellan Himmel och Jord » När gick din se sönder?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons