Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ha en syster = nyttigt

Skapad av Borttagen, 2010-10-31 21:21 i Mellan Himmel och Jord

933
8 inlägg
0 poäng
heltbeng
Visningsbild
P 30 Hjälte 45 inlägg
0
Om du är kille och är drar sig till tjejer, då känns det på något sätt som det är nyttigt att ha en syster. Jag har 4 bröder, alltså huset är fullt med korv. Har lite svårt med det där med tjejer, just för att jag har nästan inga tjej kompisar och det är sällan jag umgås med tjejer LÄNGE lixsom, i plugget fine och så där men hajar ni?

Personer som jag känner som har syrror har betydligt mycket mer koll på tjejer än vad jag har iaf. Och det känns jobbigt, det kanske inte är så alls? Men för mig känns det möjligt.

En relaterad fråga dåra; Hur ska man bli bättre på att umgås med tjejer? Jag tänker typ hela tiden vad man ska säga för att inte få kommentarer "Omogen, men palla, tyst" lol. I fail. För jag umgås med bara killar typ, men nu i skolan med tjejer också. Men killar är ju omogna LOL.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

MRoERVICE
Visningsbild
P 31 Lerum Hjälte 1 159 inlägg
0

Svar till heltbeng [Gå till post]:
Bry dig inte om att det är en tjej, snacka med henne som vilken person som helst.
Tycker kvinnan i tanke att du är "Omogen" så är hon inte rätt för dig, Var dig själv...Gillar hon dig inte då så skit i henne

-Ordvits mannen #1

Nerdrage
Visningsbild
P 30 Hjälte 1 108 inlägg
0

Svar till MRoERVICE [Gå till post]:
word


som han redan förtydligade, tror jag inte det spelar roll. Man ska bara vara sig själv :)

©

heltbeng
Visningsbild
P 30 Hjälte 45 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MRoERVICE [Gå till post]:
Tack för svaret :)

woody
Visningsbild
P 32 Hjälte 446 inlägg
0

Svar till heltbeng [Gå till post]:
Har en syster, men nog fasen är jag värdelös med tjejer för det. Jag förstår att du fiskar efter en förklaring, men använd inte korvhypotesen.

"Han é luuugn, sa jag!!"

F488ethe1st
Visningsbild
P 30 Hjälte 3 617 inlägg
0


sqrt(-1)<3Q_A/deltaT

MidnattMannen
Visningsbild
P 38 Bandhagen Gjafisk desajner 11 386 inlägg
0

Svar till heltbeng [Gå till post]:

Som XD-guy skrev så är det faktiskt vetenskapligt bevisat att människor som har syskon av motsatt kön är bättre på att umgås/prata med en okänd person av det motsatta könet.
Så där har du helt rätt.

Hur du löser problemet är dock inte så värst svårt som du tror. Det du behöver att göra är att helt enkelt prata mer med tjejer, thats it.
Det bästa sättet är att få en tjejkompis som du umgås ofta med.
Det kan bli svårt till en början om du inte vet hur du ska göra, men som någon annan skrev så är det bara att bete sig som mot vilken annan människa som helst. Ingen större skillnad på hur man blir vän med en kille eller en tjej.

Efteråt så kommer du snappa upp det ganska snabbt.
Det är dock viktigt att inte skämmas och att lära sig att prata mycket och säga vad du tycker. Humor hjälper en också på traven, så om du är vanligtvis anses vara rolig testa att vara rolig med en tjej.

Jag var själv blyg när jag var yngre. I mellanstadiet så pratade jag t.ex inte så mycket med tjejer heller. Men sedan i högstadiet så skaffade jag flera tjejvänner och lärde mig att det inte är någon vidare skillnad.


Jag har sex med bacon

heltbeng
Visningsbild
P 30 Hjälte 45 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MidnattMannen [Gå till post]:
Tack mycket bra och motiverande svar. Det hjälte. Alltså, grejen är det..
jag har en tjej kompis i plugget, som jag kan snacka med om nästan allt. jag har bara känt henne typ 2 veckor, och ädnå så bra kompis relation. men typ om det är någon jag gillar, då blir jag stoned. inte totalt men om man jämför lixsom. Det beror också på människor, jag passar mest med folk som tar första steget eller som är utåtriktade själva.

Jag blir utåtriktad om jag är med utåtriktade personer, om det är tvärtom blir jag tystare. Det är ju också ett problem ändå. Jag kan ju inte begära tat folk ska börja snacka med mig. Men som du skrev, får väl försöka snacka först.


Forum » Mellan Himmel och Jord » Ha en syster = nyttigt

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons