Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Minimera ljudet ifrån min dator.

Skapad av Poontus, 2010-12-20 18:59 i Hårdvara & Nätverk

1 823
11 inlägg
0 poäng
Poontus
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 808 inlägg
0
Hej.
Jag har på min dator på natten, och jag behöver ha den nästintill knäpptyst, för mina föräldrar får spel på mig om dom märker det.
Jag har ingen chassifläkt (ja, jag vet att det inte är så smart men har det för att minimera ljudet). Jag har passiv kylare till grafikkortet och processorn. Min hårddisk låter lite, men det skulle jag nog kunna klara av.
Problemet är nätaggregatet. (har detta nätagg.)
Visa spoiler
Plexgear PS-500
500W ATX / 120mm fläkt
Kraftfullt nätaggregat med strömbrytare. Anslutningar: 3 st 4-pin Molex, 1 st 3,5" kontakt, 6 st SATA-power, ATX 20/24-pin, 1st 4-pin P4 kontakt, 1 st 8-pin EPS12V samt 2 st PCI-Express 6-pin kontakter. Stor tystgående 120 mm temperaturstyrd fläkt. Godkännande: CE. Aktiv PFC.

Jag har funderat på att fixa en passiv kylare, men har inte hittat något annat än de som redan sitter på nätaggregat (och det har typ 400W så att det är inte att tänka på att byta ut ett sådant mot det jag har nu).
Som det står så är aggregatsfläkten temperaturstyrd, vilken gör så att jag inte kan ha datorn "stängd" utan får ha den öppen. Jag har isoleringsplattor så om jag skulle kunna stänga av temperaturstyrningen så skulle det nog gå och stänga datorn (om jag stänger den nu går den på högvarv och låter för mycket).

så, någon där ute som kan hjälpa mig? :D

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

FredrikHimself
Visningsbild
33 Luleå Hjälte 3 543 inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:
..Eller så gör du det enkla och STÄNGER AV datorn på kvällarna för att skona dina föräldrar och deras el som du snikar som ett psyk på.


Ingen jävla status.

Poontus
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 808 inlägg
Trådskapare
0

Svar till FredrikHimself [Gå till post]:
bottar wow på kvällen och tjänar typ 200kr i veckan på det så nej, det är inte ett alternativ. :)

Ingen status

FredrikHimself
Visningsbild
33 Luleå Hjälte 3 543 inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:
Låter ju..Bra? Kul? Vad fan vet jag.

Meneh, ljudisolera rummet. Eller bättre, dina föräldrars rum. Då kan du även runka och skrika samtidigt utan att de hör. :3

Ingen jävla status.

Poontus
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 808 inlägg
Trådskapare
0

Svar till FredrikHimself [Gå till post]:
asså det hörst absolut ingenting ut, det är när de är inne i rummet som är problemet..

Ingen status

Jodapower
Visningsbild
P 29 Hjälte 572 inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:


va fan ska dom göra i rummet?

ADDA SKYPE : ozze921

FredrikHimself
Visningsbild
33 Luleå Hjälte 3 543 inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:
I see.

Lås och säg att du är rädd för Zeh Boogiemånstärs!

Ingen jävla status.

Poontus
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 808 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Jodapower [Gå till post]:
säga godnatt, väcka mig på morgonen, jag vet inte :P

Ingen status

David
Visningsbild
P Hjälte 1 555 inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:
Säljer du wow guld?, vad ska då kineserna göra?
OnT: Skaffa en bärbar dator att botta på, dom är nästan knäpptysta.

Ingen status

Gurrewe
Visningsbild
P 30 Bromma Bästis För många inlägg
0

Svar till Poontus [Gå till post]:
Spela roll, säg att du virussöker eller något annat "viktigt".

Men seriöst, varför skulle du inte få ha igång datorn på natten? :S

/party


Forum » Datorer & IT » Hårdvara & Nätverk » Minimera ljudet ifrån min dator.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons