Svar till DoUknow [
Gå till post]:
Shotta vinglögg är nog ingen hit, då kan man nog skita i det.
Att spä ut det med vatten är förmodligen inget att rekomendera, då kommer det (oftast) smaka skit med en hint av vatten, istället för skit, i min mening är det oftast till det värre. ;)
Ska den drickas kall eller varm?
Glögg har tendens att smaka äckligt om den dricks i fel "form",så prova att värm den en smula om det är vad som sägs, kan förbättra smaken.
Är du ute efter att bli onykter/full? isåfall gör det bästa av situationen och lid av smaken, det är ingen större fara senare när du börjar bli onykter.
mängden är väll.. är det en 1liters flaska, börja att dricka en 3djedel, tar det sig och du är nöjd med berusningen nöj dig, drick alltid sakta,det kan ta ett tag innan det slår till.
Visst skulle du kunna ta och dricka hela, men det behöver inte resultera i en bra fylla, tål du inte alkohol kan du spy som en gris, tål du inte vin kan du spy som en gris, samt andra konsekvenser, tål du det inte och dricker små mängder, så märker du av det och kan börja dricka vatten istället, bubblar kanske i magen och du känner dig lite obehaglig men du slipper kaskaden.
ta inte mer en hälften till en start, vänta någon timme, känns allt ok? (prova röra dig lite med, så du inte sitter helt still hela kvällen, alkohol har tendens att kicka igång när man gör något eller reser sig efter en lång stillasittande fest).
Är du ute efter att dricka gott och inte bryr dig om du blir full som en följd?
Gillar du inte glöggen? drick inte mer! : D