Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kd vill göra rasistiska, nazistiska och terrorist

Skapad av Borttagen, 2011-01-06 01:45 i Politik

6 030
78 inlägg
0 poäng
Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till BinBin [Gå till post]:

Nej men vi är väl en hyfsad totalitär stat :)


Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till w00t0b0t [Gå till post]:
Läs resterande inlägg innan du svarar.

"Säg förlåt?" - zombiefied

BinBin
Visningsbild
P 35 Uppsala Hjälte 6 798 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Hur kan en totalitär stat tillåta 8 riksdagspartier?

Vaskar forumnotiser

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till BinBin [Gå till post]:

Touché :) Den fällan sprang jag rakt in i :P Skulle väl ha kallat det för en "auktoritär stat" antagligen.

Eller om man nu vill kan man hävda att eftersom alla riksdagspartier för samma politik är gör det ingen skillnad. V kanske är undantaget.



wiiieee
Visningsbild
P 30 Stockholm Hjälte 624 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Salvator [Gå till post]:

Så du menar att Miljöparitiet och Folkpartiet för exakt samma politik?


Jag hette tidigare w00t0b0t

BinBin
Visningsbild
P 35 Uppsala Hjälte 6 798 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
duh...


Här igen kommer vi till samma sak, där du aldrig riktigt kommer någonvart. Det är ju de svenska folket som har valt dessa partier och politiken är framvuxen ur parlamentarismen.

Sedan, att säga att alla partier är för samma politik är en grov generalisering. :)

Vaskar forumnotiser

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till BinBin [Gå till post]:

När har vi diskuterat detta förut? Det är väl irrelevant om politikerna är folkvalda eller inte när vi pratar om "rätt eller fel".

Hur stor skillnad är det "egentligen" mellan alliansstyret och socialdemokraternas tid vid makten? Konsensus är något man strävar efter i detta land...


olba
Visningsbild
P 31 Malmö Hjälte 1 683 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
DU förstår nog vad jag menar bara att du spelar lite trög. Alla rötter i från det rasistiska är borta. Men om det mot förmodan skulle framkomma något i denna stil i dagens läge tar SD avstånd ifrån det direkt. Eftersom partiet inte delar de åsikterna.

olba12 @ youtube

Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till olba [Gå till post]:
"Alla rötter i från det rasistiska är borta. "

"du kan aldrig veta vad en människa tänker."

Fail.


"Säg förlåt?" - zombiefied

olba
Visningsbild
P 31 Malmö Hjälte 1 683 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
Det kan sitta någon rasist i socialdemokraterna utan att någon vet om det? Sluta spela dum nu

olba12 @ youtube

montgomery
Visningsbild
Hjälte 43 inlägg
0
Det är ett helt befängt förslag. Att inskränka människors yttrandefrihet är något av det mest förkastliga som man kan göra.

Sverigedemokraterna har, om jag inte minns rätt, lagt fram ett förslag som säger detsamma. Så mitt svar på din fråga om hur SD skulle ställa sig inför denna fråga så skulle dem antagligen vara positiva.

Personligen så skulle jag inte bli förvånad om detta förslag skulle röstas igenom, då vi trots allt lever i en demokratur eller skendemokrati (välj själva).

Slutligen vill jag bara poängtera att alla partier i riksdagen för, enligt PK-definitionen av rasism och främlingsfientlighet, en rasistisk och främlingsfientlig politik. Varför? Jo, de begränsar det antal människor som får tillträde till vårat land. Det finns över 30 miljoner flyktingar i världen idag. Inget parti i riksdagen vill ju öppna gränserna helt och släppa in alla. Därför begränsar dem invandringen och för således, som jag sa innan, enligt PK-definitionen, en rasistisk och främlingsfientlig politik.

Därför borde dem förbjuda sig själva.

Långsökt? Någorlunda.
Sant? Ja.
Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till olba [Gå till post]:
Givetvis kan det göra det, har aldrig påstått något annat.
Läs resten av mina inlägg och förstå dem, så slipper jag upprepa mig.
Fast du kanske är efterbliven? För dina inlägg bevisar nästan det ...

"Säg förlåt?" - zombiefied

Axxie
Visningsbild
P 32 Järfälla Hjälte 9 inlägg
0
Nu kommer jag att låta som världens rasist och få en jäkla massa påhopp känner jag men jag trycker in det ändå!

I koranen står det faktiskt ruff translation så som jag uppfattade det; Muslimer är den överlägsna rasen och är på ett uppdrag av Allah att få hela världen muslimsk. Alla som inte vill ta in tron ska dödas för att dom ska kunna se att Allah finns och det är den enda sanna tron.

Nej jag kan inte ge mer källa än att det finns någonstans i koranen då jag fick det uppläst av en muslimsk vän.
olba
Visningsbild
P 31 Malmö Hjälte 1 683 inlägg
0

Svar till Axxie [Gå till post]:
Sad but true

olba12 @ youtube

RiktigLiberal
Visningsbild
P Hjälte 123 inlägg
0
Svar till w00t0b0t [Gå till post]:
Ska vi ska börja tänka på alla som blir kränkta? Är det inte lättare att förbjuda ALLA att säga NÅGONTING så kommer aldrig någon att någonsin. Det ska aldrig vara olagligt att uttrycka en åsikt, oavsett om den kränker eller inte. Jag skulle känna mig mer kränkt av en socialist som vill ta ifrån mig all min frihet än om en svart skulle stå på gatan och skrika rasistiska saker om vita. Alltså borde socialister förbjuda eftersom att jag känner mig kränkt?

Dessutom borde HMF omedelbart strykas ur lagboken.

Frixxos
Visningsbild
Hjälte 18 inlägg
0

Svar till Axxie [Gå till post]:
Och i Bibeln finns det delar som rättfärdigar stening. Vad ska vi göra åt det?

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till Axxie [Gå till post]:
Det vore väldigt märkligt om det skulle stå i Koranen då muslimer inte är en ras utan ett namn på utövaren av religionen islam, plus att islam är en universell religion som eftersträvar att alla folkgrupper ska ansluta sig till religionen.

Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Kd vill göra rasistiska, nazistiska och terrorist 

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons