Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Japanerna väljer bort mångkulturen

Skapad av Borttagen, 2011-01-13 18:21 i Politik

5 169
78 inlägg
5 poäng
PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0
Några kloka kommentarer:

"Jag har studerat Japan i många år, och även avverkat 3 år i Osaka, och i Tokyo.

Den här artikeln är lysande, och människor som "Tetyana" är ett typexempel på människor i Sverige som inte har några som helst kunskaper om den unika civilisationen Japan.

Japan är toktryggt.

Jag såg inte ett enda slagsmål mitt i Tokyo, den enda gången jag såg ett var mellan två utlänningar i Roppongi, där de få som lever i Japan, håller till.
Våldtäkter existerar knappt, och mord är väldigt sällsynt. Självklart har japanerna valt rätt väg och jag kan inte annat än beundra dem.

Tänkvärt är att många utlänningar i Japan upplever att diskrimineringen är mer påtaglig i mångkulturella länder. Sug på den!"


"kan ju stämma men det mångkulturella exprementet har pågått i många år och segregationen bli bara större och större för varje år. Nu är det så riskabelt för vissa grupper speciellt judar i det mångkulturella staden Malmö att de är tvungna att flytta! De som har pengar flyttar in i slutna områden! Tänk om man frågade svenskarna för 20 årsen att Sverige skulle bli mångkulturellt och att det skulle medföra att Sverige blir extremt segregerat, man börjar bråka mellan olika religioner, judar jagars bort i Malmö, Sverige blir ett av länderna i världen med mest våldtäkter, det sker nästan ett mord per dag, kvinnor riskerar att bli våldtagna om de går i en mörk park en sen kväll, skolor, fängelser, sjukhus slutar servera fläskkött för att muslimer inte äter det och man köper in det dyrare halalköttet där djuren även plågas. Politikerna blundar för problemet och säger att vi ska öka denna muslimska invandring och bygga fler moskéer så de ska trivas här? Man inför DO där muslimer kan klaga om de t.ex skakar hand med en kvinna så ska de få ersättning. Om de känner sig kränkta ska de få ersättning men en svensk räknas inte som minoritet och kan därför inte bli kränkt??

Vad skulle folk tro om man berättade detta? Skulle man skratta och säja att så sjukt kommer Sverige aldrig att bli, kolla på SVT 100 dagar i riksdagen om SD. Man tror inte sina ögon hur politiker i riksdagen beter sig som barn, att de inte vill dela skrivare med SD, sitta vid samma bord. Sen går de med i Aftonbladets grupp, ”vi gillar olika”???"

http://www.newsmill.se/artikel/2011/01/13/japanerna-v-ljer-bort-m-ngkulturen

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Grimmy [Gå till post]:
Ytterliggare en gång drar du alla över en kant.
Har du något som helst bevis för att ALLA Invandrare inte kan stå ut med svenskar eller svensk kultur? Eller gör du som de flesta Självutnämnda patrioter och drar paralleller där det passar dig?


Dom gör som alla etniska grupper, jobbar för att stärka sin egen grupps etniska och kulturella identitet, något som svenskar inte får göra.

Ingen status

Hubertus
Visningsbild
P 30 Hjälte 671 inlägg
0

Svar till PepziSWE [Gå till post]:
Och detta kan du bevisa hur?
Och snälla, länka inte till en nationaldemokratiskt tidning.

Ingen status

PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0

Ingen status

Hubertus
Visningsbild
P 30 Hjälte 671 inlägg
0
Svar till PepziSWE [Gå till post]:
Vad har detta att göra med att alla invandrare från ett visst land på något mystiskt sätt alltid sätter sig själva först?

Ingen status

PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Grimmy [Gå till post]:
Vad har detta att göra med att alla invandrare från ett visst land på något mystiskt sätt alltid sätter sig själva först?


Ja detta visar sig på många olika avseenden. Exempelvis genom att den stora massan umgås för det mesta av tiden med "lika", precis som alla grupper gör, man förstår varandra och kan relatera till varandra, något som visar att man egentligen inte vill bo i ett svenskt samhälle.

Jag tycker att det är rent vansinnigt att man importerar muslimer, afrikaner och araber till ett nordiskt land. Varför kan vi inte göra som Japan som tar emot huvudsakligen från grannländerna?

Det är väl smartast om inget?

Tillägg av PepziSWE 2011-01-13 23:02

En annan sak, om dom nu är så jävla stolta över sitt land och urpsrung som dom ständigt uttrycker sig, "stolt somalier" och "stolt syrian" hit och dit, då kan dom väl fan åka hem och försvara och bygga upp sitt land som dom är stolta över istället för att våldgästa vårat Sverige som vi är stolta över?

Ingen status

PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0
Någon skriver om sin upplevelse: "Jag har själv varit i Japan och imponerats av deras rena land och säkra storstäder. Ingen annanstans i världen har jag känt mig så säker som där. Nästan överallt möttes jag av en tillbakahållen nyfikenhet och vänlighet som jag inte mött i andra länder förutom i Vietnam. Renlighet, respekt för andra, hjälpsamhet och helt enkelt medmänsklighet som man inte träffar på i Europa idag. Dock upptäckte jag att jag som västerlänning inte var välkommen överallt. En lördag kväll med två andra europeiska vänner sökte jag inträde på ett antal klubbar och barer, men möttes gång på gång av "solly, japanese only". Hade jag varit muslim och kunnat adressen till Japans DO hade jag varit en rik man idag, men Japan har nog varken muslimer eller DO och därför kan de leva sitt liv i lugn och ro och vårda sin kultur. "

http://politisktinkorrekt.info/2011/01/13/japanernas-syn-pa-mangkultur-2/

Ingen status

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till PepziSWE [Gå till post]:

Klubbar i Japan är lite annorlunda än i Europa. Det är vanligt att man betalar en engångs summa när man kommer in och sedan får dricka så mycket man vill. När jag var där fick vi betala mera än japanerna för att vi är större och kan dricka mer. Sen vet de säkert också att västerlänningar, i synnerligen svenskar, svinar ganska så bra när vi/de är utomlands :)
Det var antagligen av dom 2 anledningarna som dom inte fick komma in.


kusoyaro
Visningsbild
P 37 Hjälte 12 inlägg
0
Jag skrev artikeln tillsammans med Axelsson :)
Hexadronten
Visningsbild
P 34 Göteborg Hjälte 585 inlägg
0

Svar till PepziSWE [Gå till post]:
Är du dum i huvet?

Det är väl lika illa att någon tar självmord som att någon blir dödad?

och:
Japans ekonomi - körd i botten där man tampas med stora problem, en ekonomi där man t.ex. behöver införa negativ ränta! Dvs. man får pengar för att låna.

Försök inte få det att låta som att deras land mår så bra!

Ingen status

LonnyLoLife
Visningsbild
P 35 Burträsk Hjälte 4 744 inlägg
0

Svar till PepziSWE [Gå till post]:
"Och trots det så påstår ni det i alla fall? Vilka stilar behöver man invandring till i så fall?"

Jag har aldrig påstått detta och behöver inte försvara det.

Men... De pervesioner av rocken som Japans befolkning har skapat kommer i grund och botten från stilar skapade i storbritanien och USA. USA som du säkert känner till körde japsarna i röven under andra världskriget och i det närmsta gjorde Japan till en vasall under sitt imperie. Varpå de har importerat amerikansk kultur och gjort om den. I detta fallet kommer kulturen från en gren av metal. Metal kommer ifrån hårdrock som i sin tur härstammar från rocken, som i sin tur kommer från jazz och blues som uppfanns av svartingar. Svartingarna är importerade från Afrika.

Så egentligen är homo-fag-gay-core en perversion av ljudet från djungeltrummor som uppfanns av före-detta slavar.

Din mening är inte koherent. Den innehåller inte biceps.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Hexadronten [Gå till post]:

Nu är jag ingen expert på ekonomi men jag kan lite grann iaf men enligt mig låter det dumt att inför negativ ränta? Har du källa på det? Det var väl något liknande som orsakade "the lost decade" i japansk ekonomi?

Jag vet iofs inte hur Japans centralbank men i Sverige kan banker torts allt finansiera lån med underskott hos Riksbanken. De måste iofs ha godkända säkerheter i form av värdepapper för att det ska ske.
Rätta mig gärna om jag är ute och cyklar :)


Hexadronten
Visningsbild
P 34 Göteborg Hjälte 585 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Det kan tyckas dumt! Men anledningen är helt enkelt att det har rådit deflation i japan - det vill säga att priserna blir lägre och lägre. (till skillnad från inflation där priserna stiger) Detta medför att ingen vill handla - konsumtionen går ned och producenterna lider. Det blir som en ond spiral.

För att få igång konsumtionen och ekonomin införde de negativ ränta - dvs de betalade folk för att ta lån så de skulle köpa saker!



Tillägg av Hexadronten 2011-01-14 14:30

I dagsläget har de inte negativ ränta, och de hade det bara under en kort period. Det jag ville framhäva är att deras ekonomi är körd i botten!

De har en av världens lägsta styrräntor idag dock.

Ingen status

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Hexadronten [Gå till post]:

Jag är inte speciellt insatt i Japans ekonomi men det låter konstigt att något land i huvudtaget lyckades få till deflation till den graden att det blev skadligt för landet. Följde inte även Japan Keynes som Europa gjorde?

Japans ekonomi verkar på väg uppåt nu sakta men säkert iaf.

Det väsentliga egentligen om man ska koppla det till tråden är om Japans ekonomiska krasch hade kunnat undvikas med hjälp av invandring och mångkultur?


Hexadronten
Visningsbild
P 34 Göteborg Hjälte 585 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Jag tyckte bara att trådskaparen glorifierade japan lite väl mycket. Sedan om det ska kopplas till invandringsmotståndet eller inte, det är nog omöjligt att säga, utan där får man nog dra sina egna slutsatser!

Ingen status

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Hexadronten [Gå till post]:

Det kanske han gjorde men det var inget jag tänkte på iaf. Sen har väl alltid det "mystiska landet i öst" glorifieras i en slags mystik har i väst. T.ex. så är samurajer med deras katana svärd (jag vet att det betyder svärd) extremt mytomspunna och till den grad att sanningen om dom är förvrängd i väst.

Jag vet inte om det går att jämföra Japan med t.ex. Sverige heller då de båda länderna ändå är så pass olika och jag tror inte heller att det behövs för debattens skull.


TidTabbel
Visningsbild
Hjälte 131 inlägg
0

Svar till PepziSWE [Gå till post]:
ursäkta men du e ju fan helt jävla go i huvudet ? att alla blattar slåss o våldtar är som att säga '' alla svenskar är blonda och nazister/rasister'' herrejävlagud tror du verkligen sverige hade haft 0 % i brottsatestik (alla brott ) om det bara var svenskar ?? din dumme fan ( ursäkta för språket )

:D

PepziSWE
Visningsbild
Hjälte 194 inlägg
Trådskapare
0
En kanadensisk bloggare skriver om Sverige och SD:

"Swedes turn right, waking up?"

http://unambig.com/swedes-turn-right-waking-up/

ett litet utdrag:

"...The new arrivals have changed the demography of the once-homogenous Scandinavian country. Today, one in seven residents is foreign-born. The Sweden Democrats say immigration has become an economic burden that drains the welfare system, one of the most generous in Europe…"

Svar till TidTabbel [Gå till post]:
ursäkta men du e ju fan helt jävla go i huvudet ? att alla blattar slåss o våldtar är som att säga '' alla svenskar är blonda och nazister/rasister'' herrejävlagud tror du verkligen sverige hade haft 0 % i brottsatestik (alla brott ) om det bara var svenskar ?? din dumme fan ( ursäkta för språket )


När det gäller brott så är utomeuropoeiska invandrare överrepresenterade i antalet brott till förhållande för sin mängd. BRÅ:s statistik.
Jag ser inget fel i att tycka att Sverige ska vara utan invandrare som vi inte önskar ha här, det gör japanerna också. Vi kan konstatera att do mgör helt rätt och Sverige helt fel.

"Fler och fler länder börjar nog kolla på Sverige som ett skräckexempel. Vad har hänt när Sverige tagit emot nästan flest muslimer i världen befolkningsmässigt under så kort tid? Jo vi har bland världens högsta våldtäcktsantal, vi har ”svenska” terrorister som åker till Irak, Somalia, Afghanistan, Danmark och även gjort terrordåd i Sverige? Våldsbrotten är skyhöga, att som ensam tjej gå en lördagsnatt genom en park ses nu som livsfarligt! Och inga politiker reagerar? De vill istället ÖKA invandringen från muslimska länder?? Någon som förstår vad som händer?"

Sen verkar det som att för invandrare så är diskriminering mer påtaglig i ett mångkulturellt land än det gör i Japan. Fatta att Sverige går förlorad i takt med de demografiska förändringarna!

"160 läsare och över 90% positiva betyg kanske säger en del om den allmänna uppfattningen svenskar har om mångkulturen men inte riktigt vågar yttra den då media lägger locket på, slänger epitet och man mordhotas.

Det finns inget tryggt mångkulturellt land - det kanske är värt att tänka på?"

Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Japanerna väljer bort mångkulturen

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons