Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Counter-strike source fps problem.

Skapad av Borttagen, 2011-01-30 00:25 i Dator- & TVspel

1 769
9 inlägg
0 poäng
tjenaboyz
Visningsbild
Hjälte 2 inlägg
0
Tjena har fått problem med mitt CCS.
För ungefär 4 månader sen funka mitt CSS perfekt utan lagg hade runt 80 fps hela tiden. Sen fick jag virus och lämna in datan och när ja fick tillbaka den och skulle spela CSS hade jag 15-30 fps. Jag har inte en aning vad felet är. Jag har testa att skriva saker i console,installerat om,ändrat grafik inställningar,uppdaterat alla driv rutiner och tagit bort vsync.

När jag är specator har jag 100 fps så fort jag joinar ett lag så får ja fps drop. Ibland håller den sig runt 50-60 men så fort ja går in i strid eller skjuter sjuker fpsen direkt. I CS 1.6 har jag 100 fps och allt funkar felfritt.

Någon som vet vad felet kan vara ? Skulle vara evigt tacksam.

Btw har grafik kortet NVIDIA GeForce GTX 7900 som lätt ska klara av CSS.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Cephalo
Visningsbild
P 30 Borlänge Hjälte 2 912 inlägg
0

Svar till tjenaboyz [Gå till post]:
Först och främst så är 80 fps inte perfekt.

Testa ominstallera spelet.
Innan det kan du testa att stänga av alla program och processer som du inte behöver medan du spelar cs.

Eller?

xXBaconXx
Visningsbild
P Hjälte 767 inlägg
0

Svar till scarred [Gå till post]:
hur är 80 fps inte perfekt?-.-

Ingen status

Cephalo
Visningsbild
P 30 Borlänge Hjälte 2 912 inlägg
0

Svar till xXBaconXx [Gå till post]:
Det är för lågt för att vara perfekt.

Eller?

xXBaconXx
Visningsbild
P Hjälte 767 inlägg
0

Svar till scarred [Gå till post]:
Men man kan ju aldrig be om mer :P
Jag har svårt att märka skillnad över 60, men det kanske bara är jag

Ingen status

Cephalo
Visningsbild
P 30 Borlänge Hjälte 2 912 inlägg
0

Svar till xXBaconXx [Gå till post]:
Jag snittar 120.
Det är stor skillnad, man märker det om man är bra.

Eller?

MisterD
Visningsbild
P Hjälte 3 738 inlägg
0
mångas ögon märker ingen skillnad över 60 fps.

Ingen status

meganicke
Visningsbild
P 34 Bromma Hjälte 359 inlägg
0
Jag har ofta över 200 fps men alltid 120+ i fps. Det beror ju lite på vilken server man är inne på. Och man märker skillnad på 70 fps, som jag hade förut innan jag bytte delar i datorn, och 120+ som jag har nu.
tjenaboyz
Visningsbild
Hjälte 2 inlägg
Trådskapare
0

Svar till scarred [Gå till post]:
80 fps funkar perfekt för mig.


Forum » Fritid » Dator- & TVspel » Counter-strike source fps problem.

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons