Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Okvinnlig kropp

Skapad av Casablanca, 2011-04-20 11:27 i Hälsa, kropp & pubertet

6 208
36 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
Casablanca
Visningsbild
Hjälte 48 inlägg
0
Halloj,

jag är snart 18 år och..

mitt problem ligger i att jag har skitful bål och rumpa. Egentligen är jag väldigt smal men de senaste åren har jag börjat lägga på mig på magen men tänkt att om jag fortsätter som jag gör så kommer fettet till slut samlas på finare ställen som rumpa och lår (som är obefintliga) men det har det inte gjort. Därför ser jag aningen missbildad ut med putmage, kärlekshandtag, inga höfter, ingen rumpa och sen lite lår = där runda höfter går ut på kvinnor går det in på mig!

Vad fn gör man åt det? Är lat och hinner inte träna särskilt mycket mer än vardagsmotionen.

Mina frågor är alltså: finns det fler som är/har varit i min situation? Och vad kan man göra för att omfördela fettet? Folk brukade säga att man får höfter när man blir äldre och att det bara är att vänta, men jag förändras inte till det bättre.

Om ni vill ha en bättre bild av mig så tänk en som är med i "Du är vad du äter" fast smalare, liksom längre, på alla ställen, den kroppsformen har jag.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

trapz
Visningsbild
P 34 Hjälte 3 393 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Längd och vikt? (så att det inte är något psykiskt bakom)

Life getting tough? Means god is afraid of your progress!.

TheAsker
Visningsbild
1350 Hjälte 2 332 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Ät bra.
Träna bra.

Då får du lagom med underhuds fett så man ser kurvorna samt att du tränar bort onödigt fett...

Bild på din kropp? Du kan alltid painta bort fejset.
Skulle bli enklare då.

Skapade ett Hamsterpaj-spel: http://www.hamsterpaj.net/entertain/onlinespel/meetnpet-hamstern-3

Casablanca
Visningsbild
Hjälte 48 inlägg
Trådskapare
0
Visst, 170 cm och 54 kg, alltså underviktig :P Och jag har alltid fått höra det så jag har heller aldrig brytt mig om mina matvanor innan, men nu när det bara ser illa ut undrar jag om jag inte borde gjort det innan jag skaffade dem, lagom att börja tänka på sånt nu..
progg_grogg
Visningsbild
P 33 Kristianstad Hjälte 2 921 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
DU kan ju börja träna, nu när solen kommit tillbaka till vårt land så kan en joggingtur vara trevligt. Annars finns det alltid gym och simhallar. Försök få med en kompis för att göra det ännu trevligare
Sedan vet jag inte vad dina matvanor är men är de inte bra kan du ju ändra lite på det. Kan även spara en slant om snask är en vana.

Den här muppen är för tråkig för att skriva en rolig status.

Casablanca
Visningsbild
Hjälte 48 inlägg
Trådskapare
0

Svar till theasker [Gå till post]:
Hur lägger man upp bilder?

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0


Som andra har sagt innan börja träna. Styrketräning är förmodligen något av det bästa om du snabbt vill få resultat. Putmage brukar beror på att man är svag i bålen. Tränar du bålen så får du en fastare och platare mage. Ben och rumpa fixar du också genom övningar som tex knäböj. Finns ingen annan lösning än att börja träna eftersom du inte får muskler genom att gå ner i vikt eller upp i vikt genom att äta
Lurioso
Visningsbild
P 36 Uddevalla Hjälte 3 467 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Alla människor är olika. Det är det tråkigaste svaret i världen men det är sant. Olika människor har olika fettdepåer där fettet lagras. Lägger det sig inte på rumpa/lår så är det för att dessa områden i din kropp inte är ställen där fett samlas i dig.

Vill du bli av med magen får du börja tänka på vad du äter och börja röra dig lite mer. :)

Och bilder lägger du upp genom att antingen lägga till dem i din fotoblogg här på Hamsterpaj och sedan länka genom att kopiera bildwebbadressen och sedan klistra in den i rutan som dyker upp när du klickar på knappen "Bild" här i forumet eller så laddar du upp dem på en blogg och gör samma sak efter det. :)

Autentiska liv till salu.

Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Oh lol. "Vad gör man åt det?", sen skriver du att du är lat. Förväntar du dig mirakel genom att sitta på häcken och göra ingenting?

Ut och träna. Du kan inte omfördela fett. Gör dig av med onödigt fett och träna lite styrka. Får du lite muskler får du fett lite svårare.
Ät rätt. Inte en massa socker bara för att du ser till att undvika fett t.ex.
Tar du i, och verkligen satsar går det fort att bli av med det, eftersom det inte är ett så enormt problem egentligen.

JAG ÄR EN JORDGLOB

TheAsker
Visningsbild
1350 Hjälte 2 332 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Ladda ba upp bilden här:
http://imageshack.us/

Sedan länka :D

Skapade ett Hamsterpaj-spel: http://www.hamsterpaj.net/entertain/onlinespel/meetnpet-hamstern-3

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Varför ska hon undvika fett? Du blir ju inte tjock av fett:) Det är ju kolhydraterna man blir tjock av dvs för mkt pasta, potatis, bröd etc. Fett är bra att få i sig men det är bra om man reglerar kolhydraterna eftersom det inte är så nödvändigt.
Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0
Svar till Orkka [Gå till post]:
Eftersom farligt fett sätter sig på kroppen där det inte ska sitta. Kroppen tar bara på vara det som det behöver. Resten lagras. Det är det lagrade runt magen hon vill bli av med. Helst ska man ju inte mata fettrollet under tiden man försöker bli av med det.

Nu påstår jag inte att hon ska undvika det totalt. Men får man för mycket av det är det inte bra.
Eller påstår du motsatsen? Att man ska satsa på att äta fet mat?

JAG ÄR EN JORDGLOB

LonnyLoLife
Visningsbild
P 35 Burträsk Hjälte 4 744 inlägg
0
Det enda du kan göra om du vill förändra din kropp är att träna, eller helt enkelt vara nöjd med din kropp.

Din mening är inte koherent. Den innehåller inte biceps.

Schupp
Visningsbild
P 31 Sundsvall Hjälte 5 214 inlägg
0
Det är genetiskt betingat vart fettet lägger sig på kroppen. På vissa (främst negrer) lägger sig allt fett på röven, medans överkroppen ser helt normal ut.

Typ:
Forum image

Jag hette tidigare Taima

zalimoon
Visningsbild
P 33 Hassela Hjälte 2 822 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Först och främst, om du nu har en okvinnlig kropp. Har du kollat så att du faktiskt är kvinna? För om du inte är kvinna så är det helt naturligt att ha en okvinnlig kropp.

Om besvikelse hade en smak, då skulle den vara ICA cola

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Haha vet du vad farligt fett är? Tror fett du äter sätter sig direkt på kroppen? Seriöst vet du något om mat? Hur kommer det sig folk bara kan äta fett och bli smala som fan på de?:D Ta bara många bodeybuilders när de vill gå ner i fett så äter de bara fett och inga kolhydrater.
Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Orkka [Gå till post]:
"Seriöst vet du något om mat?"
Nej jag vet inte ett piss. Är det okej att äta bajs?

Finns farliga typer av fett, och nyttiga typer av fett. Inte förrän du inser detta tänker jag diskutera något vidare med dig.

JAG ÄR EN JORDGLOB

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Om bajset är nyttigt sure.... Men jag skulle inte.


Öh ja? Men det dåliga fettet sätter ju sig inte direkt på kroppen:S Det är ju energi som allt annat. Du kan äta en vis mängd potatis som motsvarar en vis mängd dåligt fett i energi.
Nattefrost
Visningsbild
P 34 Trollhättan Hjälte 5 035 inlägg
0

Svar till Casablanca [Gå till post]:
Om du vill ha en snygg kropp är det bästa du kan göra att skaffa dig muskler. Det är alltid snyggare än fett och det får du genom att träna och äta hälsosamt.

Om du har en bra kost räcker det faktiskt ganska långt. Men du väger inte alls mycket så du borde tänka över om det verkligen är så illa som du beskriver det.

Om du tränar mycket är det viktigt att äta mycket också!

Guess I'm just another jerk in your social network

Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Orkka [Gå till post]:
Det dåliga fettet täpper till blodkärlen. Det kan sedan leda till blodpropp. För mycket dåligt fett sätter sig runt om i kroppen, runt organ, runt buken och så. Bukfett är inte bra. Fett runt organ är inte bra. Vad tror du händer med all energi som kroppen inte tar vara på? Den förbrukar inte allt du äter. Och inte fan kissar man ut fettet. Det lagras i kroppen på det där viset, och till slut kan man se dessa skillnader i form av övervikt eller helt enkelt depåer.

JAG ÄR EN JORDGLOB

_Hana
Visningsbild
F 29 Hjälte 19 inlägg
0


Svar till Casablanca [Gå till post]:
Hej ^^. Kan ju börja med att skriva att jag kan relatera till din situation, jag har aldrig haft särskilt kvinnliga former. Det vill säga, har inte haft det förrän kanske ett halvår sedan. För min del har det berott på: 1) Jag är fortfarande ganska ung, och 2) Jag har alltid varit väldigt smal, för två år sedan var jag ca 172 cm lång och vägde 50 kg (har gått upp 12 kg sen dess :P). Jag har alltid hatat att jag varit så androgyn, men jag har fått lära mig att acceptera det.

Jag tror att det är väldigt viktigt att du lär dig att se vad som är bra med din kropp, istället för att fokusera på nackdelarna. Allas kroppar ser olika ut, och det finns faktiskt ingen mall för vad som är bra.

Angående det där med att 'omfördela' fettet, det går inte, så som någon annan har sagt, det beror (såvitt jag vet, jag kan har fel) bara på generna.

Men, det går att få snyggare former, genom att träna. Både lår och rumpa kan bli större genom träning (kan bli, det beror på vilken träningsform du väljer) Har inga tips, tyvärr. Jag hade ju tur och fick mina former naturligt...

Och angående höfterna, jag är säker på att du kan snygga till dem med, men de flesta tjejers höfter går faktiskt inåt på ett eller annat ställe. Om du ser på bilder av modeller i bikini till exempel (detta för att kläder döljer det rätt bra) så ser man att de väldigt ofta skjuter ut höften åt sidan, för att den ska se rundare ut. Men om man tar en närmare titt, (istället för att bara se de snygga höfterna och må dåligt...) så ser man att även deras höfter ofta går inåt, ofta ungefär där sid-styckerna på bikinitrosan är. Så alla dessa runda höfter är mer eller mindre en illusion...



JustLikeME
Visningsbild
F 29 Hässleholm Hjälte 479 inlägg
0
Börja på typ zumba.

Det formar kroppen.

<3

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Ät mycket, träna mycket = resultat!

Svar till JustLikeME [Gå till post]:
Enligt reklamen då eller?

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

JustLikeME
Visningsbild
F 29 Hässleholm Hjälte 479 inlägg
0

Svar till Kanelbullen [Gå till post]:
nä, inte sån tv shop zumba ^^
Zumba irl :d

<3

_Hana
Visningsbild
F 29 Hjälte 19 inlägg
0

Svar till JustLikeME [Gå till post]:
Visst kommer hon forma kroppen och få snygga muskler, men jag tror inte att rumpa och lår blir större av det. Har för mig att man ofta får slankare former av dans

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Beror ju på hur mycket du äter right? Äter du normalt så det är ju inga problem. Äter du lite fett så sätter det sig ju inte på kroppen. Det är inte fett du blir tjock av utan energi
Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Orkka [Gå till post]:
Energi i form av fett ja. När det lagras så lagras det i form av fett. Det är för mycket sådant som sätter sig, påstår inget annat. Men äter man för mycket dåligt fett är det klart att det påverkar mer än nyttigt. Därför ska man akta sig för fettet, är så lätt hänt att man får i sig för mycket dåligt. Man går inte omkring och trycker i sig hamburgare, pizzor och kebabtallrikar flera gånger om dagen varje dag ändå.
Vad tror du man suger ut vid fettsugningar t.ex? Är det energi? Ren energi? Nej, det är fett.



JAG ÄR EN JORDGLOB

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Men är du helt jävla dum eller? Energi lagras som fett... Får du i dig får mycket av något så omvandlas det till fett... Äter du lite fett springer så gör ju sig kroppen av med det:D Många äter dieter på fett även med dåligt fett för att vill gå ner i vikt förklara det? Allt handlar om energi balans Kolydrater är energi, proteiner är energi fett är engergi. Du kan med andra ord bara äta fett för att gå ner i vikt. Finns många som gör det eftersom det gör att kroppen använder fettet på kroppen bättre än om man äter normalt. Så nej din idiot fett är energi i en form som det kan finnas i allt :D
Pixxel
Visningsbild
Hjälte 4 245 inlägg
0

Svar till Orkka [Gå till post]:
Du verkar vara oförmögen att ta till dig det jag skriver. Transfetter och mättade fetter är dåligt för kroppen i större mängder. Det lagras efter att kroppen har använt all energi den behöver. All överskottsenergi, må den vara från socker, kolhydrater (de två nämnda omvandlas till fett), fet mat, kommer att lagras runt levern, buken och på låren (hos vissa på andra ställen).
Det är väldigt lätt hänt att man får i sig för mycket av detta om man inte är försiktig.

Kroppen förbränner glukogen så länge det finns i kroppen. När detta tar slut kommer det förbränna fettet istället. Detta leder dock i sin tur att kroppen börjar stänga av, pga brist på kolhydrater, eftersom vi är kolbaserade organismer. Så fungerar det.

JAG ÄR EN JORDGLOB

Orkka
Visningsbild
P 35 Hjälte 1 251 inlägg
0

Svar till Pixxel [Gå till post]:


Jaaaaa? Men äter du mindre än vad du gör av med så är det ju okej? Säger inte att man ska äta dåligt fett bara att man kan äta det och ändå gå ner i vikt eftersom det är energi som energi.

Sen kan du leva på fett:) Kroppen kan lära sig att använda bara fett i stället för kolhydrater... Kolla upp det:D Ta bara inuiter de är i perfekt form jobbar hårt och har inga sjumdomar som vi har ändå äter de mycket fett i form av späck och från fett fisk. De äter ju inte dåligt fett men de bevisar att man kan leva på fett

Forum » Livet » Hälsa, kropp & pubertet » Okvinnlig kropp

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

3 utloggade

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons