Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Föda barn som 14-åring

Skapad av Borttagen, 2008-08-16 19:10 i Livet

10 836
243 inlägg
-85 poäng
Lee
Visningsbild
F 32 Hjälte 130 inlägg
0

Svar till L-Andersson [Gå till post]:

Att ta hand om nån annans barn är inte samma som att uppfostra ett eget, även om det verkar roligt. Du är för ung för ett barn även om du känner dig redo, tänk på att du måste måste gå runt med en fet mage i 9 månader,värkar, sen föda det också. Jag tror inte du kmr klara av det, och barnet behöver en pappa men vilket 14 årig kille vill ta den rollen? Jag föreslår att du väntar, du behöver trotts allt jobb och utbildning.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Kattjaevel
Visningsbild
P 33 Hjälte 1 090 inlägg
0

Svar till L-Andersson [Gå till post]:

Fyfan vad egoistiskt du tänker. Ditt barn kommer antagligen få en rätt kass uppfostran eftersom du bara är 14 år. Har du tänkt igenom det här så långt? Vet du hur mycket det kostar att uppfostra ett barn? Både sett till tid och pengar? Om det skulle gå ut över dig skulle jag svarat annorlunda, men nu går det ut över en unge som inte har något val.

Det finns dock bara ett sätt att skaffa det på, knulla. Dina föräldrar blir såklart pissed, men om du hade tänkt uppfostra en unge utan deras stöd lär du inte komma långt?

Lee
Visningsbild
F 32 Hjälte 130 inlägg
0

Svar till Fnas [Gå till post]:

haha seriöst, du är inte den enda som betalar skatt och du kan ju inte tvinga henne att inte skaffa barn^^

orkiborki
Visningsbild
P Vällingby Hjälte 351 inlägg
0
Jag vet hur du känner, vill också bli förälder. Men för barnets skull borde du vänta iallafall minst 5 - 6 år.

"Fördomar är något naturligt, lika naturligt som kvinnors menstruation och killars fenomenala förmåga att fastna me kuken i hissdörren på fyllan&

Fnas
Visningsbild
P 35 Trollhättan Hjälte 2 318 inlägg
0

Svar till lamia-y [Gå till post]:

Tror du jag är så korkad att jag inte fattar det själv.

Nej jag kan inte tvinga henne, bara verbalt skrika på henne att vara förnuftig och låta mina skattepengar gå till något fattigt barn i afrika eller något.

Demokrati innebär bara att du, vart fjärde år, får välja om han som rövknullar dig skall ha en blå eller röd slips.

Borttagen
Visningsbild
P 33 Hjälte 238 inlägg
0
omg du e 14 och har inte skaffat barn än? du får nog skynda på lite.
Erikssonn
Visningsbild
F 30 Hjälte 6 inlägg
0
men herrregus vänta några år till..
du är alldeles för ung.
du kommer inte må brå av att va så ung och redan va mamma.
dina bästa år går till spillo....
Frytolle
Visningsbild
P 31 Sollentuna Hjälte 1 020 inlägg
0

Svar till Kattjaevel [Gå till post]:

Ta det lugnt.. Jag tror att hon vill ha ett barn, men är smart nog att förstå att man inte kan ta hand om ett barn som 14-åring. Det är som att du går och flame'ar nån som är "kär" i en person i ett band.
dumsmurfen
Visningsbild
P 34 Hjälte 2 438 inlägg
0


bitch please

Kattjaevel
Visningsbild
P 33 Hjälte 1 090 inlägg
0

Svar till Frytolle [Gå till post]:

Varför frågade hon då frågan? Jäkla dumt av henne.

Derik
Visningsbild
P 32 Partille Hjälte 2 180 inlägg
0

Svar till L-Andersson [Gå till post]:

Om du skulle skaffa ett barn bara för att du känner för det och att du vill ha någon att ta hand om så är du riktigt självisk. Skaffa en hund eller något istället.

Att skaffa barn i 14-15-årsåldern är oansvarigt och dumt, och du är inte mogen till att ta hand om det, man är inte det när man är såpass ung.

Hur skulle det bli med pappan för övrigt? Det är ganska viktigt att barnet har båda sina föräldrar när det växer upp om du inte vill ge det en usel uppväxt.. det är ett liv vi pratar om, inte en tamagochi.

Hur skulle du finansiera det? Låta dina föräldrar göra allt? Hur blir det med att plugga? Känner du dig mogen för att stanna uppe hela nätter för att en bäbis skriker och inte vill sova? Känner du dig mogen nog att offra dina framtida 20 år för ett annat liv och lägga ditt eget liv åt sidan mer eller mindre? För ditt liv kommer kretsa kring din unge.



Vad åtminstone tills du är 18 innan du överväger att skaffa barn.

-Shady-
Visningsbild
P 34 Västra Frölunda Hjälte 352 inlägg
0

Svar till dumsmurfen [Gå till post]:

Den där videon e så jäkla kul. ^^


Vrf låter ni inte låta henne förstöra sitt liv? Det verkar som att hon har redan bestämt sig..
BlackWolf
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 1 547 inlägg
0
Svar till L-Andersson [Gå till post]:

Dummaste jag någonsin hört/läst i mitt liv, att en 14-åring vill skaffa barn bara för att suget efter det finns där.

Vill du skaffa barn vid barnaåldern, så visst, varsågod.
Men hjälp får du inte från oss eller dina föräldrar, och inte heller från någon i din släkt för den delen.
Visst hjälper socialen dig, men det kommer sluta med att socialen "äger" ditt barn därefter och du har inga som helst fria händer, dvs du får inte göra något med ditt och barnets liv utan att fråga socialen om lov först.

Att skaffa barn kräver tid, ekonomi och tålamod.
Tid för att barnet kan helt plötsligt kl 3 på morgonen börja skrika utan någon anledning alls eller är hungrig, bajsat på sig, kissat på sig eller är sjuk. Det gör att man är bunden till barnet de första 2 åren, tills barnet börjar dagiset. Även om du skulle lyckas bli på smällen nu och allt går väl fram tills barnet är 2 år gammalt, så kommer barnet kräva en massa av din uppmärksamhet och du kan helt enkelt inte umgås med dina vänner sen så som du gör nu.

Ekonomidelen är den mest krävande delen i det här, med faktum om att allt kostar skjortan. Du måste köpa blöjor, salva, gå till läkaren med barnet, försäkra barnet, vaccinationer kostar också (tro det eller ej så kostar det faktiskt skitmycket med barnvaccin!), barnvagn kostar mellan 10000-20000 kronor bara det, kläder (allt eftersom barnet växer hela tiden så måste även kläderna köpas om på nytt), mat när amningperioden gått över (ca 6-12 månader efter födsel) och ju äldre barnet blir dessto dyrare leksaker/saker måste du köpa åt barnet då de kräver verkligen allt möjligt.
Underåll/vårdnaden kostar också. Tror fan att bara ett barn i dagens samhälle kostar 1500 kronor/mån om jag inte minns helt fel och du får ynka 1000kr tillbaka, dvs en förlust på 500 kronor. Iofs så vinner du ingenting i längden då du kommer spendera ca 2000-4000 kronor/månad bara på att köpa saker och ting till ditt barn tills denne fyllt 1 år. Därefter ökar kostnaderna upp till ca 5000 kronor/månad med diverse leksaker som barnet pekar på.

Tålamod för att du ska orka med tidspassningen och köpa/betala diverse produkter och läkarbesök.

Kan slå vad om att ditt tålamod har spräckts långt innan barnet ens kommit ut ur magen din, så du kan ta och glömma det där med att skaffa barn.

Dessutom så ska du även tänka på följande saker:

Du kommer gå upp i vikt som bara den när du har barnet i magen och fostret växer allt jämt samtidigt som du äter dig fet.

När du väl ska föda barnet så kommer du önska att du själv aldrig var född, då smärtorna vid förlossningen är inget att leka med.

Dina vänner kommer lämna dig, likaså din familj säkerligen, då de vill inte ha något att göra med en, ursäkta ordvalet, idiot som går och skaffar barn innan man själv blivit myndig. Killen, du tror kommer finnas där för dig och barnet, sticker så fort han får reda på att du är på smällen och skaffar sig en ny tjej. Angående vårdnaden så kan han säga emot dig och slippa betala vårdnaden över barnet, så du kommer förlora en massa bara där.

Hur ska ni bo? Var ska ni bo? Vem betalar om inte socialen? Hur ska du få ett jobb om du är med barn vid den åldern? Hur ska du försörja både dig själv och barnet utan pengar? Vad gör du om barnet blir sjuk?

Det finns en massa saker som du måste tänka över innan du beslutar dig för att skaffa ett barn. Glöm inte bort vilket ansvar du kommer även ha därefter om du skaffar dig ett barn vid den här åldern.

Ansvar är något som du definitivt saknar vid den här åldern.
Hur ska du klara dig att ta hand om både dig själv genom att mata dig själv, klä på dig, gå upp tidigt på morgonen, göra allt i ordning etc och samtidigt ta hand om barnet, handla mat, betala räkningar etc. Ja du, tvivlar på att du lyckas. Ett barn kräver alldeles för mycket tid, energi, tålamod, ansvar och pengar!

Med andra ord, du kommer helt enkelt inte klara dig, det kan jag säga redan nu...

taasty
Visningsbild
Hjälte 4 inlägg
0


jag ville samma som dej i din ålder,. men vänrta med de tills du fått jobb!!!!!!!!!!!!!!!
LindaJackson
Visningsbild
F 31 Ekerö Hjälte 33 inlägg
0
Jag tror nog att man (tyvärr) behöver ett fast jobb, eget boende och pengar att försörja en unge innan man kan skaffa en. Är själv sugen på ett barn, men väntar tills jag är 20-30. Det är viktigt att kunna ta hand om barnet, och jag vet inte en enda 14-åring som har ett fast jobb..

När du väl har alla förutsättningar för att ge barnet en bra uppväxt så tror jag nog dina föräldrar bara skulle vara glada för din skull.
BlackWolf
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 1 547 inlägg
0

Svar till LindaJackson [Gå till post]:

Håller med dig fullständigt. Och väl sagt där också måste jag säga.

Ett fast jobb är viktigt, samt eget boende. Man måste kunna ta eget ansvar innan man skaffar barn, helt enkelt.

EmmaUtanQ
Visningsbild
F 33 Arboga Hjälte 393 inlägg
0

Svar till BlackWolf [Gå till post]:
barn kan börja på dagis när det är 12 månader gammalt:
Barnvagnar som kostar så mkt är märkesbarnvagnar som inte är nödvänigt, blocket och tradera XD


Lotto2k
Visningsbild
P 30 Umeå Hjälte 48 inlägg
0

Svar till bl33dingsh1t [Gå till post]:
jag säger ba va jag tycker och hon ska för fan göra som hon vill?
http://mammamarlie93.blogg.se/
Läs ..


Malen
Visningsbild
F 34 Hörby Hjälte 414 inlägg
0


Svar till L-Andersson [Gå till post]:
Du är för det första själv ett barn. Har du funderat över hur det ska fungera rent ekonomiskt? Vem ska ta hand om barnet när du går i skolan? Har du ens något stadigt förhållande? Om du nu skulle ha det så skulle det förmodligen inte hålla i mer än några år och barnet får inte växa upp med båda sina föräldrar.

Det där var inte ens allt. Det är inte konstigt om dina föräldrar blir arga på dig. De har fortfarande ansvar för dig. Låt sådant komma i tanken igen när du har gått ut gymnasiet.

Nu har jag inte läst vad de andra eller vad du har skrivit i tråden, men jag hoppas du inser hur problematiskt allt skulle bli om man föder ett barn som 15-åring.

Miaow
Visningsbild
P 31 Hjälte 463 inlägg
0

Svar till Lotto2k [Gå till post]:

Ser iallafall ut som om hon har en pojkvän som bryr sig.



Svar till BlackWolf [Gå till post]:

Bästa inlägget på länge!


BlackWolf
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 1 547 inlägg
0

Svar till Miaow [Gå till post]:

Tack och bock! :)

Det är iofs faktum det som jag skrev och det är sånt som man måste tänka på innan man skaffar barn.

BlackWolf
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 1 547 inlägg
0

Svar till EmmaUtanQ [Gå till post]:

Sånt som du är uppväxt i alltså, dvs blocket-vagn? ;) *retas*

Visst finns det barn som kan börja dagiset vid 1 års åldern, men det är inte bra för barnet själv att lägga dom så tidigt hos dagisfröknarna eftersom de 2 första åren kräver barnen nämligen sina föräldrars uppsyn mest och inte någon främlings.

Rommels_Badrum
Visningsbild
P 31 Södertälje Hjälte 2 618 inlägg
0

Svar till Lotto2k [Gå till post]:

haha jag tänker nog mest på att hon ska kunna försörja ungen utan hjälp från sina föräldrar innan hon ens funderar på att skaffa en unge

Bleh

sxc
Visningsbild
F 31 Värmdö Hjälte 11 inlägg
0
en som jag kände fick barn när hon var 13 (!) och hennes liv var i stort sett förstört. killen lämnade henne, hennes föräldrar vägrade hjälpa till att ta hand om barnet, och hennes utbildning gick åt helvete, och alla hennes ''vänner'' såg på henne som en hora.
hon tog livet av sig när hon var på läger.
så, jag tror du borde vänta tills du är minst 25, när du avklarat gymnasiet och universitet/högskolan och har ett stabilt förhållande.
jag lovar, det är bäst för dig, och ditt framtida barn.
EmmaUtanQ
Visningsbild
F 33 Arboga Hjälte 393 inlägg
0
Svar till BlackWolf [Gå till post]:
haha nää XD jag var först i den vagnen sen fick mina syskon överta den:P
Majoriteten av svenska barn är på dagis före två års åldern och än så länge har det inte rappoteras om en massdöd bland barn;P
Själv har jag fått varit hmma mkt i ställe för att vara på dagis då jag har tre syskon som efter och det var pisstråkit då alla mina kompisar var på dagis XD




Tillägg av EmmaUtanQ 2008-08-19 16:58

kom på nu att vi har haft en tvilling vagn som var begagnad, dock inte köpt på tradera utan av nån gammal kompis till mamma:P

Miffo_i_Skogen
Visningsbild
P 34 Hällefors Hjälte 2 418 inlägg
0

Svar till L-Andersson [Gå till post]:

Först borde du tänka efter lite, tänk på att ett barn kommer att hindra dig RIKTIGT mycket.

Finns många som ångrar att de fått barn för tidigt.

Ingen status

BlackWolf
Visningsbild
P Stockholm Hjälte 1 547 inlägg
0

Svar till EmmaUtanQ [Gå till post]:

Jag har däremot svårt att säga något emot sånt, eftersom jag är ensambarnet, men jag fick iaf min vagn från min kusin, som är några år äldre än mig. :)
Min yngre kusin däremot är lite bortskämd, likaså hans syster. ^^

Jag menade aldrig "massdöd" bland barn, utan att de får inte samma kontakt med sina föräldrar som många av oss som istället har varit hos våra föräldrar och fått den kärleken, uppmärksamheten, värmen etc som vi annars inte skulle få på dagiset, för det är oftast dagisbarn som blir knäppa till slut och det är redan vetenskapligt bevisat. :P

damnrockstar
Visningsbild
F 31 Växjö Hjälte 63 inlägg
0

Svar till L-Andersson [Gå till post]:
Måste bara fråga..
hade du tänkt hitta en kille på 27 och få barn med honom eller nån i din egen ålder?
jag menar, jag känner inga killar som vill bli pappor på 14/15.
Och en normal och ansvarstagande vuxen skulle inte göra en 14/15-åring med barn heller, även om du skulle vilja det.


envelope91
Visningsbild
P 33 Lilla Edet Hjälte 4 429 inlägg
0
Du leker med ett liv -.-

Lard is the poor man's butter.

AjAmEvul
Visningsbild
P 33 Borås Hjälte 685 inlägg
0
samvetslösa och bortskämda unge.... man kan inte bara säga "jag vill" till allt här i världen. vissa saker behöver tid och en av de sakerna är barnafödande. vänta iaf tills det att du är myndig ^^

Forum » Livet » Föda barn som 14-åring

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons