2010-11-01 18:36
Jag är extremt blyg, när jag e med nya människor elr t.o.m min familj så är jag jätte blyg, vågar knappt röra mig så jag har ju självklart inga kompisar. elr jag har haft tre riktiga kompisar i hela mitt liv men den första, flyttade och nu när hon är tillbaka så har vi glidit ifrån varandra p.g.a att jag e så blyg, den andra var jag bara extremt blyg och nervös med, jag skakade för att jag va så nervös me honom, så d gick nt och den tredje, hon va perfekt, jag va lite blyg men vi va me varandra varje dag för vi gick i internat skola så tillslut va jag nt blyg för henne och jag kunde berätta allt för henne men sen slutade hon skolan och hon bor långt ifrån mig och vi gled isär :( så nu har jag inga kompisar kvar.
Fast jag har en kontaktperson som jag har känt(stavning) i ungefär två år, kanske mer fast jag är fortfarande jätte blyg när jag e med henne, visst d har blivit lite bättre men e fortfarande jätte blyg.
Men d e vissa personer som jag verkligen e extremt blyg för och vissa är jag bara lite men d är väldigt sällan jag inte är blyg.
Jag har varit blyg ända sen jag va liten men då va d liksom kanske i några dagar innan jag lärt känna någon och sen var jag helt mig själv och va nt ett dugg blyg längre men nu e jag ju extremt blyg hela tiden känns d som.
Så min teori om d är att nu så tänker jag hela tiden typ, att alla stirrar på mig, och va dom kmr tänka om mig, och tänker hela tiden att typ fan vad jag gör bort mig och allt sånt, när jag va liten tänkte jag typ nt alls.
Asså någon skulle kunna slå mig, elr råna mig elr va som helst och jag skulle nt våga röra mig, fast d kanske va ett dåligt exempel men jag menar att någon skulle kunna göra vad som helst för jag skulle nt våga göra någonting!
Och eftersom jag inte har några kompisar och jag vågar inte göra saker själv så sitter jag bara hemma varje dag och blir uttråckad och så blir jag deprimerad av allting också :(
Alla säger att man ska säga till sig själv i en spegel att man är bra och skriva bra saker om sig själv och sånt men jag har provat d och d funkar nt på mig.
På internet är jag knappt blyg, där kan jag skriva nästan vad som helst och med vem som helst men irl vågar jag knappt röra mig!
Jag orkar verkligen nt mer jag vill bara vara normal elr iallafall nt vara blyg, jag ser alla ha massa kompisar och ha jätte roligt medans jag bara sitter hemma och knappt vågar gå ut!
Jag kan verkligen inte gå till ngn och prata med för jag kan nt ens prata med min familj så jag skulle verkligen nt kunna prata me ngn vuxen främling.
Jag har gett upp för längesen men jag undrar verkligen om d finns någon här som kan hjälpa mig?