Eftersom ingen fråga är dum så säger det bara rakt ut.
"Hatar min mamma, hatar, hatar, HATAR"
Jag vet inte vad jag ska göra åt saken, men hon är så jobbig. Hon är inte där för mig, hon verkar inte bry sig. För några dagar sen bråkade vi. Jag blev så himla SUUR att jag packade mina kläder gick ut och klockan var rätt sent. Hon ringde mig och blablabla, jag sa väldigt dumma saker men jag menade det, vartenda liten detalj menade jag. En av grejerna var att jag sa att jag inte ville se henne eller prata med henne & inte ville bo med henne. Men nu måste jag leva med henne vartenda jävla dag tills jag kan flytta ut från helvetet. Men senare på kvällen hämtade min brorsa mig.
Och nu verkar det som att hon tror att jag har gått över det asso att jag fortfarande inte är sur, men jag vet inte vad hon tror, men jag är fortfarande sur. Men hon verkar normal, jag försöker ignonera henne så gott som möjligt, men det går inte så bra för jag bor ju i samma hus som henne -.-
Min pappa är DÖD, jag kan ju inte direkt leva med honom. Den dagen vi bråka sa jag att hon skulle ringa soc och lämna mig i fosterhem. Men hon har nog inte gjort det.
JAG VILL INTE BO HÄR, JAG HATAR HENNE, VILL ALDRIG SE HENNE, VILL INTE PRATA, VILL INTE HA MED HENNE ATT GÖRA.
SNÄLLA JAG GRÅTER VARJE KVÄLL EFTER DEN DAGEN BRÅKET BÖRJA, NÄR JAG SER HENNE MER OCH MER HATAR JAG HENNE MER OCH MER.
DET ÄR NORMALT ATT HATA.
PEACCE

rawwr svarar:
Hejsan.
Du är medveten om att du själv kan kontakta soc?
075-247 30 00 är numret till deras växel.
116 111 är telefonnumret till BRIS, hos dem finner du stöd och hjälp, de kan även hjälpa dig att komma i kontakt med soc, om du inte känner att du kan göra det själv.
Jag lovar inte att soc kan lösa din situation och det blir inte en smärtfri genomgång av ditt liv när de påbörjar en utredning, men om du känner så starkt att du mår sämre av att bo med din mamma än utan henne, tycker jag absolut att du ska ta kontakt med dem.
Jag tycker också att du ska kontakta en kurator eller liknande (dessa finns på ungdomsmottagningen, på de flesta skolor och på sjukhus) för att prata ut om vad du känner. Delvis för att det kan vara skönt att få lätta på hjärtat och delvis för att få lite stöd. Man är bara ensam om man vill vara det.
Tveka inte att höra av dig igen om det är något, även i min gästbok.
Sköt om dig!