Hej,
Jag är en kille som är 15 och jag har en två små funderingar som jag har tänkt lite på nu senaste tiden. Jag onanerar cirka 4 ggr i veckan och det har jag väl gjort de senaste 2 åren. Nu på senaste tiden har jag börjat märka att jag börjat komma in i puberteten eftersom jag börjat få hår på snoppen osv. När jag började runka (några år sedan) Så fick jag ingen "utlösning" men det har kommit med tiden och jag det började med några droppar och nu kommer det en hel del.
När jag runkar känns det inte likadant som förr eftersom jag mer fokuserar på själva utlösningen, Det är självklart skönt men inte samma sak. Jag läste att orgasmen och utlösningen inte alls behöver ha med varandra att göra och därför tror jag inte att jag får någon orgasm?
Jag har prövat att slappna av när jag ska precis ska "komma" men har fortfarande samma problem.
Har även en annan fråga, Hur ska man göra för att man inte ska komma direkt när man har sex för första gången?
Gud vad långt det blev!
Tack
//Pcgamer

Borttagen svarar:
Hej!
Orgasm och utlösning har nödvändigtvis inte med varandra att göra då "känslan" av orgasm är något som sker i hjärnan och är inte direkt länkat till de muskelsammandragningar som möjliggör utlösningen. Många killar har varit med om utlösning utan orgasm, mer ovanligt (utan en del övning) är orgasm utan utlösning.
Hur vet man att man får orgasm? Ja, man kan väl säga att om man upplever ett känsloklimax på 3-5 sekunder i samband med att man runkar så är det troligen en orgasm. Hur den känns varierar från gång till gång och intensiteten kan också vara väldigt olika. Ibland känns det inte mer än om du är på toa och kissar, ibland är det så skönt i hela kroppen att man nästan svimmar. För de flesta är orgasmen själva orsaken till att man runkar, det är orgasmen man vill åt. Så är det nog för dig också och antagligen får du orgasm men blir osäker på det eftersom utlösningen börjat förändras. Om du inte tycker att du fått orgasm efter utlösningen kan du alltid försöka med att fortsätta att runka ett tag till och se vad som händer då.
När det gäller dina andra fråga handlar det om att avbryta stimulansen innan man kommer, att försöka minska ollonets känsel på olika sätt (kondomer, krämer etc) och att tänka på osexiga saker. Att man kommer snabbt första gången man har sex är dock inget onormalt, tvärtom. Men vad man kan förvänta sig av "första gången" är ett helt annat inlägg som vi får återkomma till en annan gång.
Hälsningar Erik