Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Vad betyder neger för dig?

Skapad av Borttagen, 2012-04-06 00:40 i Politik

38 114
130 inlägg
26 poäng
Nannonoys
Visningsbild
P 29 Hjälte 2 842 inlägg
0

Svar till pelutt [Gå till post]:
Jag orkar inte : p Så jag ber dig bara att svara på min sista fråga; Vad är problemet om jag och mina kompisar använder ordet neger? Där ingen blir kränkt, där ingen tar skada, där alla bara skrattar?

"While I thought that I was learning how to live, I have been learning how to die." -Leonardo Da Vinci

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

pelutt
Visningsbild
F 32 Hjälte 3 185 inlägg
0

Svar till Nannonoys [Gå till post]:
Vad mer kan jag säga än att jag har problem det?

Ung Pirat och funktionär - hela sommaren

kkaaarrooo
Visningsbild
F 28 Hjälte 5 inlägg
1
Ordet "neger" kommer ju från spanskans "negro" som betyder svart. Så jag ser inget skällsord där?

I mitt bröst, där slår ett MODO-hjärta som aldrig kommer tappa hopp.

justbecause
Visningsbild
F Hjälte 41 inlägg
0
Oj.. vilka vilda diskussioner det var här. Får la' yttra min åsikt och hoppas på det bästa! :)

För mig är ordet "neger" en beskrivning utav en svart människa. Jag ser det inte som någon "big deal" om någon använder det men utav respekt för andra så använder jag inte ordet då jag inte vill att någon ska bli sårad eller ta illa upp i onödan. :)

existens.

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Elist [Gå till post]:
Du använder ordet som neger som ett skällsord.

Samtidigt så hävdar du att det betyder en "människa med mörk hud, afrikanskt ursprung".

Du måste vara väldigt naiv om du inte ser hur användandet av ord som skällsord, där du definierat ordet som en benämning på en folkgrupp, är aningen rasistiskt.

Det är trots allt en sak att använda ordet, såsom de andra här i tråden har förespråkat, som en synonym till svart. En annan att använda det som ett skällsord (för då implicerar man att det finns något negativt med negrar).

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0
För min del så har ordet kommit att symbolisera en lustig situation där svarta ghettokids och vita bonnläppskids kan stå på totalt motsatt sida men ändå vara helt ense i att det är okej att säga neger, eller "niggger/niggah" som amerikanerna hellre säger.

Så om något så förenar ordet "neger" det till synes oförenliga.

Ingen status

Kaydeo
Visningsbild
P Hjälte 658 inlägg
0
Alltså "neger" har samma betydelse som "nigger" vilket används för att kränka färgade människor.

Kom inte med skit snack som "neger kommer från spanskans negro vilket betyder att neger inte alls är kränkande", fattar du själv att det inte stämmer.

Neger, precis som "nigger" i USA används för att kränka färgade människor och så har det alltid varit.
Federico
Visningsbild
P 35 Kristianstad Hjälte 139 inlägg
0

Svar till pelutt [Gå till post]:
Tror jag har rätt att vädra min åsikt i ämnet icke desto mindre? Eller det kanske är redundant?;)

Ingen status

KycklingLord
Visningsbild
P 32 Hjälte 8 851 inlägg
0
Neger = Svart man.
Kallar mina negerpolare för negrer och dom kallar sig själva för negrer.

Why would I be ashamed of losing to you? The strong are powerful only in relative terms. We do not necessarily win every single time.

Kleff
Visningsbild
P Borås Hjälte 7 663 inlägg
0

Svar till McKay [Gå till post]:
Fast "neger" skulle knappast översättas till "nigger", snarare "negro" och det sistnämnda är lååååångt ifrån lika negativt laddat som "nigger".



Svar till Kaydeo [Gå till post]:
Läs ovan.

"Säg förlåt?" - zombiefied

Skinksallad
Visningsbild
P Göteborg Hjälte 7 479 inlägg
0
Generellt sätt, så skulle jag säga kränkande, men jag har kompisar som har "invandrarbakgrund", då kan det vara okej att använda, men det är inte vid varje tillfälle.

Sök sök sök uwc.se

mrs-sam
Visningsbild
Hjälte 1 inlägg
0
en människa som är exakt lika mycket värd
som alla andra
zalimoon
Visningsbild
P 33 Hassela Hjälte 2 822 inlägg
0

Svar till nipplenuella [Gå till post]:
"Manlig individ tillhörande den människoras som är inhemsk i Central- o. Sydafrika o. som bl. a. kännetecknas av mycket mörk (stundom chokladbrun) hy, ulligt, krusigt hår, bred, platt näsa o. tjocka läppar"

Om besvikelse hade en smak, då skulle den vara ICA cola

versus
Visningsbild
F 32 Hässelby Hjälte 367 inlägg
0
waow, born and raised in the ghetto och av den anledningen säger jag inte neger. Folk tar där jag är uppväxt sjukt illa upp. Men det är väl olika. Det kan väl betyda något, fine, men säger man neger så låter det bara.. fult? (tycker jag)

Jag använde ordet neger när jag var en arg 15 åring som ville vara tuff mot alla invandrare i plugget och visa hur rebellisk jag var som inte brydde mig om dom tog åt sig. Just nu tycker jag väl det är mer pinsamt. Men å andra sidan kallade vi varandra horor och bögar och fittor också, det skulle jag inte heller göra nu.

Sen om man lattjar bland polare och alla är helt med på det gör det ni, jag tycker det mest är töntigt för för mig är det ett sätt att hävda sig, varför ska man kalla sin kompis neger? (eller bög, eller fitta, eller hora?) Jag menar, bög är inte negativt laddat (ordet i sig) men en homosexuell kompis till mig tar också illa upp när folk bara använder det huxflux, för då får den en negativ eller humoristisk laddning, bög är något han ÄR.


Embrace the pain and see it as a lesson and a sign of life.

McKay
Visningsbild
P 35 Sundsvall Hjälte 7 582 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
I Sverige är det ju dock "neger" som använts på samma sätt som "nigger" i USA. Hur ofta hör man en svensk säga "nigger"? Att orden används på ungefär samma sätt tycker jag är uppenbart.

Ingen status

Tuvza
Visningsbild
30 Hjälte 663 inlägg
0
Jag finner det intressant att av de som har visningsbild i tråden har jag inte sett en enda mörkhyad person. Man kan spekulera mycket om det är kränkande eller inte, men egentligen är det ju svårt för en vit person att veta hur ordet är laddat för en mörkhyad. Självklart kommer mörkhyade också vara oense om vad ordet neger har för laddning, men på något vis känns det mer intressant att höra hur de som får höra ordet uppfattar det än de som säger det.

Finner det även intressant att folk säger att de säger det till sina vänner och i slutna kretsar, men inte till främlingar. Det innebär ju att även ni inser att ordet neger faktiskt kan ha en negativ laddning och uppfattas som kränkande. Så även om ni själva inte anser att själva ordet är kränkande så förstår ni att andra kan tycka att det är det.

Alla ord går ju att säga med kärlek, de flesta kallar väl sina vänner för förolämpande ord ibland utan att det blir kränkande. På samma vis som att man kan kalla sina vänner för idiot, slampa och äckel kan man kalla dem neger. Orden har ju fortfarande sin negativa laddning även om de går att användas med kärlek bakom.

Förstår heller inte varför folk känner att det är så viktigt att få säga ordet neger. Vad är det som gör att det känns så mycket bättre för folk att säga neger istället för mörkhyad/svart?

Livet är en ångestfest!

status
Visningsbild
F 28 Hjälte 518 inlägg
0

Svar till nipplenuella [Gå till post]:
Då jag hela tiden får höra ordet ''neger'' användas i negativa sammanhang som skällsord & sådant så ser jag det som något kränkande. Jag skulle själv aldrig säga det till någon eller använda ordet i en konversation just av denna anledning. Jag föredrar att använda termen ''mörkhyad''. Fast å andra sidan så brukar jag inte sitta & prata om en persons hudfärg då det är irrelevant för mig.

Potatis

EyeAttack
Visningsbild
F 31 Lund Hjälte 2 422 inlägg
0
Neger är för mig ett ord som jag hade önskat vore neutralt men ALDRIG har hört någon använda helt neutralt i Sverige (förutom gällande negerboll, dvs).

I grunden ja, det betyder svart, i samhället har det varit grovt nedsättande och är det till viss del fortfarande. De vänner jag har som använder ordet säger det t.ex. bara om främlingar eller i negativa sammanhang, som för att ordet ska göra att situationen låter häftigare/läskigare/värre. Jag har aldrig hört någon av dem referera till någon av sina kompisar som "neger".

M-A-G-I-C!

Kaydeo
Visningsbild
P Hjälte 658 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
Neger är den svenska benämningen av "nigger", en annan sida av samma mynt.

När svenskar vill trycka ner andra människor och visa deras överlägsenhet säger dem "jävla neger" precis som amerikanarna säger "damn nigger".
Du kan åka till vilken ort som helst i sverige och någon kommer kalla dig för "jävla neger" om du är färgad, och dem säger det inte för att skoja eller hälsa på dig utan dem gör det för att kränka dig.

Om du hade kunnat bli svart för en dag skulle du inse att folk menar bara illa när dem säger det till dig.


Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0
Jag har redan sagt hur jag ser på det men är bara lite nyfiken på hur ni ser på ordet neger när det används som på de här bilderna?

Forum image

Forum image

Är de rasistiska eller kränkande? Mot vem i så fall?
Olika typer av "Neger snälla" har ju blivit rätt vanliga på nätet och även på pajen tycker jag, inte nödvändigtvis då i bildformat men själva uttrycket förekommer rätt ofta iaf.
versus
Visningsbild
F 32 Hässelby Hjälte 367 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Jag antog att du frågade alla nu så jag började tänka lite haha

personligen är det humorn i det som jag finner konstig,jag förstår att det känns mer harmlöst och att folk tycker det är roligt, men varför? egentligen? är det för ordet neger och gay är med det blir humor?

Neger snälla blir en slags.. jag vet inte för mig typ som "pucko, snälla" kanske har det helt om bakfoten? Det blir, i mina ögon en negativ laddning i ordet, men det kanske är jag som totalt missuppfattat då det här inte är alls min grej.


Embrace the pain and see it as a lesson and a sign of life.

Bananfuckingskal
Visningsbild
P 29 Hjälte 134 inlägg
0

Svar till zzaara [Gå till post]:
precis så tycker jag också

Failure Is Not An Option

Hogtalarn
Visningsbild
P 33 Avesta Hjälte 913 inlägg
0
Jag använder det mest för att beskriva folk, det blir ju lättare för en annan att förstå hur personen ser ut.

Jag använder det aldrig som skällsord, så ingen borde ta illa upp.

Adolf i Paris rapar sirap i Floda

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till versus [Gå till post]:

Japp det var en öppenfråga till alla. :)

Varför det är kul har jag ingen aning om men uppenbarligen tycker Internetkulturen att det är rätt kul iaf då det har blivit ett någorlunda vanligt fenomen som folk som jag vet absolut inte är rasister använder.

Tycker det är svårt att bedöma vad för värdering det ligger i "neger snälla" uttrycket och det just det som gör det lite intressant i den här diskussionen tycker jag. Visst kan man se det som kränkande eller nedvärderade men även på ett sätt som visar på att det har blivit neutralt.


Tuvza
Visningsbild
30 Hjälte 663 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
I de sammanhang jag har sett folk använda "Neger snälla" så är det oftast snarlikt med "Men lilla du, är du dum i huvudet?". Det används alltid (av vad jag har sett) som en form av härskarteknik. Jag tror egentligen inte att det har med ordet "neger" att göra utan snarare "snälla". Men att neger används i det sammanhanget gör ju att det blir en negativ värdering på ordet utan att man tänker på det.

"är du cp eller?" skulle kunna vara en fin liknelse till "neger snälla" då de oftast används i samma sammanhang (fast av olika åldersgrupper kanske) och lägger en negativ klang på neger respektive Cerebral pares utan att det var syftet med frasen.



Tillägg av Tuvza 2012-04-12 17:39

Det är dock lite intressant att "Nigga please" oftare används i mer vänliga sammanhang, vad jag har uppfattat. Rätta mig om jag har fel.

Livet är en ångestfest!

mollymalone
Visningsbild
Hjälte 190 inlägg
0
Neger betyder kärlek för mig.

∞ l@gom jobbig | Why does Hamsterpaj even give me the option to “upvote” my own post? Of course I upvote my post. I’m fucking hilarious. And sexy.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0
Svar till Tuvza [Gå till post]:

Kan väl knappast påstå att jag vet hur det var meningen att "neger snälla" var tänkt att använda men jag tycker inte riktigt att det används på det sättet som du beskriver, tycker iaf inte att jämförelsen med "är du cp" är korrekt. Som du säger ligger väl betoningen på "snälla" ungefär som "snälla lilla du" vilket är, som du korrekt påpekar, just en härskarteknik. Att säga att någon är cp, efterbliven eller något annat handikapp är väl snarare ett mer direkt personangrepp?

Mjo, det används väl oftast i vänligare sammanhang men det beror väl antagligen på att det är ett rätt oseriöst uttryck tror jag. Vill man förolämpa någon på riktigt tar man nog i med något grövre och om man argumenterar om något seriöst undviker man det nog helt och hållet. :)
Däremot kanske det säger lite om just själva värderingen vi lägger i det? Om vi bara använder det i vänskapliga sammanhang är det kanske ett tecken på att vi inte lägger någon negativ värdering i det, inte medvetet iaf?

Å andra sidan kanske man inte ska överanalysera Internet fenomen. Jag vet iofs inte ens vart "Nigga please" uttrycket kommer ifrån från början så jag kan lika gärna vara ute och cykla i skogen med mina resonemang. :)


Tuvza
Visningsbild
30 Hjälte 663 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Jo du har väl rätt i att min liknelse med cp inte riktigt håller. Tyckte att det liknar just på det viset att ordet används utan att egentligen ha något med vad det innebär att göra, dvs när folk säger att någon/något "är cp" så är det oftast inte cp de egentligen talar om utan att ordet används som något dåligt, konstigt. Men, du har ju rätt i att det används i olika sammanhang och därför fungerar inte liknelsen helt.

Det jag menade var att jag upplever att "nigga please" används oftare i vänliga sammanhang än "neger snälla". Men oavsett så tänker jag att det inte spelar så stor roll. Precis som jag skrev i mitt första inlägg så kan alla ord sägas med kärlek. Frasen "neger snälla" används i situationer då någon gjort/sagt något som uppfattas dumt eller direkt felaktigt. Därför har den en negativ betydelse, även om man kan säga det vänligt. På samma vis som att man kan säga till en kompis att den är dum eller klantig.

Livet är en ångestfest!

STIG
Visningsbild
P 33 Kista Hjälte 2 977 inlägg
0
Enl. norsk ordbok från 1908:
Neger: en människoliknande apa som lever i afrika, bor i hyddor och lever på olika växter, negrer spelar trummor när dom är glada.
Mulatt: Blandning/Korsning mellan Neger och Människa

Jag ser ingen anledning till att envisas med att använda ett ord med starkt rasistisk* och nedsättande ton och historia när man enkelt kan undvika att folk kränks genom att helt simpelt säga "svart" eller "mörkhyad".


*rasistiskt i den bemärkelsen att man tror på raser och att olika raser skiljer sig från varandra genom olika egenskaper och därmed att en ras skulle vara bättre/starkare än en annan. dock inte nödvändigtvis sammankopplat till hat, om än så är fallet i 99%.

Jag tycker inte att du är tillräckligt seriös! Man ska vara seriös!

pelutt
Visningsbild
F 32 Hjälte 3 185 inlägg
0

Svar till Federico [Gå till post]:
Vädra på, men tillför hellre.

Ung Pirat och funktionär - hela sommaren


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Vad betyder neger för dig?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

2 utloggade

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons